Merkez Bankası faiz indirdi

Merkez Bankası faiz indirdi.14877
  • Giriş : 15.05.2009 / 11:04:00

Merkez Bankası'nın dün faizleri yarım puan indirip yüzde 9.25'e çekmesinin ardından gözler dolardaki hareketlere çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dolar bugün bankalararası piyasada güne 1.5622 TL'den başladı.

Uzmanlar, Merkez Bankası'nın indiriminin piyasa beklentileri ile örtüştüğüne dikkat çekerek bu nedenle dolarda büyük hareketler yaşanmasının beklenmediğine işaret ediyor. Ayrıca doların euro karşısındaki zayıf seyri de dolarda yukarı hareketler yaşanmasını engelliyor.

Dün serbest piyasa kapanışında 1.5620 TL olan dolar bugün ilk işlemlerin ardından 1.5622 TL'ye çıktı. Arkasından da 1.5600-1.5580 bandında dengelendi.

Dolar mart ayı başlarında ağırlıklı olarak yurtdışı etkilerle 1.80 TL'ye kadar çıkmış ve arkasından yönünü aşağı çevirmişti. Dolar geçtiğimiz hafta içerisinde 1.55 TL'ye kadar gerilemişti.

Doların bundan sonraki seyrinin yurtdışındaki gelişmelerin yanı sıra IMF ile devam eden sürece bağlı olduğu vurgulanıyor. Uzmanlar, faiz indirimlerinin dolara önemli bir talep yaratmasını beklemiyor.

YURTDIŞI BORSALAR YÜKSELİYOR

ABD borsaları dün özellikle finans ve teknoloji sektörlerine gelen alımlarla yükseldi. Dow Jones yüzde 0.56 artışla 8 bin 331 puana çıkarken, Nasdaq yüzde 1.5 artışla 1,689 puan oldu.

ABD'deki olumlu hava bugün Asya'ya da yansıdı. Nikkei Endeksi yüzde 1.7 civarında bir primle işlem görürken, Hong Kong'da Hang Seng endeksinin yükselişi yüzde 2'ye yaklaştı.

MERKEZ BANKASI NEDEN FAİZ İNDİRDİ?

Merkez Bankası faiz kararı ile birlikte yaptığı açıklamada neden faiz indirdiğine de açıklık getirdi. İşte açıklamanın satırbaşları...

- Son dönemde açıklanan veriler özel tüketim talebinde kısmi bir canlanma yaşanabilecegine işaret ediyor. Ancak uluslararası kredi piyasalarındaki sorunlar devam ediyor.

- Küresel ekonomiye iliskin göstergelerde henüz belirgin bir iyileşme gözlenmiyor.

- Dış talep zayıf seyrini sürdürüyor.

- Yurt içi yatırım talebi geriliyor.

- Bu çerçevede iktisadi faaliyetteki toparlanmanın ve istihdam koşullarındaki iyileşmenin zaman alacağı görülüyor.

- Aynı şekilde enflasyon üzerindeki aşagı yönlü baskıların da süreceği düşünülüyor.

- Ayrıca, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki birikimli gerilemenin de katkısıyla kısa vadede enflasyondaki düşüşün devam edeceği tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*