Merkez Bankası faiz oranlarını 0,50 puan artırdı

Merkez Bankası faiz oranlarını 0,50 puan artırdı.14877
  • Giriş : 17.07.2008 / 20:16:00
  • Güncelleme : 17.07.2008 / 20:30:09

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faiz oranlarını 0,50 puan artırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Buna göre, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 16,25'ten yüzde 16,75'e yükseltildi. Borç verme faiz oranı yüzde 20,25 düzeyinde sabit tutuldu.
Para Politikası Kurulu'nun bugünkü toplantısına ilişkin yazılı açıklamaya göre, toplantıya Başkan Durmuş Yılmaz ile üyeler Erdem Başçı, Burhan Göklemez, M. İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş, Mehmet Yörükoğlu katıldı.
Toplantıda, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranları artırıldı.

Buna göre, Gecelik Faiz Oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 16,25'ten yüzde 16,75'e yükseltildi.

Borç verme faiz oranı yüzde 20,25 düzeyinde sabit tutuldu.
Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 12,25'ten yüzde 12,75'e yükseltildi.

Borç verme faiz oranı ise yüzde 23,25 düzeyinde sabit tutuldu.
Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranının yüzde 19,25 düzeyinde sabit tutulmasına karar verildi.

-ELEKTRİK TARİFELERİNDEKİ AYARLAMA-

Açıklamada, yakın dönemde arz ve talep koşullarına ilişkin verilerin Nisan Enflasyon Raporu'nda sunulan öngörülerle uyumlu seyrettiği belirtilerek, uluslararası kredi piyasalarındaki sorunların yansımalarının iç talebi yavaşlatmaya devam ettiği, dış talebin ise göreli olarak güçlü seyrettiği kaydedildi.

Bu çerçevede, toplam talep koşullarının enflasyonu düşürücü yönde katkı sağlamaya devam edeceği, bununla birlikte elektrik tarifelerindeki ayarlama ve geçtiğimiz yılın aynı ayındaki düşük baz nedeniyle Temmuz ayında yıllık enflasyonda dikkate değer fakat geçici bir yükseliş görülebileceği ifade edildi.
Son dönemde işlenmemiş gıda fiyatlarında nispeten olumlu gelişmeler gözlendiği, petrol fiyatlarının ise Nisan Enflasyon Raporu'ndaki varsayımların belirgin olarak üzerinde seyrettiğine dikkat çekilerek, bu çerçevede, enflasyonun kısa bir süre yüksek seviyelerde seyrettikten sonra kademeli bir düşüş eğilimine girerek 2009 sonunda yüzde 7,5 olan hedefe yakın gerçekleşeceğinin öngörüldüğü bildirildi.

Mayıs ayından itibaren gerçekleştirilen parasal sıkılaştırma sonrasında kısa vadeli faizlerin mevcut seviyesinin enflasyondaki düşüşü desteklediği, bununla birlikte süregelen belirsizlik algılamaları ve arz yönlü şokların enflasyon üzerinde yukarı yönlü risk oluşturduğu kaydedildi.

Merkez Bankasının söz konusu risklerin genel fiyatlama davranışlarını olumsuz etkilemesini önlemek amacıyla gerektiğinde ölçülü bir faiz artışına gidebileceği belirtilerek, ''Bundan sonraki olası faiz artışının zamanlaması küresel piyasalardaki gelişmelere, dış talebe, maliye politikası uygulamalarına ve orta vadeli enflasyon görünümünü etkileyen diğer unsurlara bağlı olacaktır'' denildi.
Açıklamada, Kurulun ayrıca likidite koşullarındaki gelişmeleri dikkate alarak borç alma ve borç verme faizleri arasındaki farkın 50 baz puan daraltılmasına karar verdiği bildirildi.

Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurulun geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceği vurgulandı.
Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti, 8 iş günü içinde yayımlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*