Merkez Bankası faizi 'ölçülü' indirecek

Merkez Bankası faizi 'ölçülü' indirecek.15008
  • Giriş : 26.06.2009 / 15:41:00

Merkez Bankası, Kasım 2008 döneminden bu yana yapılan birikimli faiz indirimlerini göz önüne alarak, bundan sonraki indiriminin ölçülü olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Kasım 2008 döneminden bu yana yapılan birikimli faiz indirimlerini göz önüne alarak, bundan sonraki faiz indiriminin ölçülü olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası 16 Haziran tarihinde toplanan Para Politikası Kurulunun ''Toplantı Özetini'' yayımladı.

Kurul, Haziran ayında baz etkisi ve vergi oranlarındaki ayarlamalar nedeniyle yıllık enflasyonda yükseliş gözleneceğine dikkat çekti, ancak bu yükselişin kalıcı olmayacağını belirtti.

Özete göre Kurul, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette kısmi toparlanma işaretleri içerdiğine dikkat çekti.

Kurul üyelerinin, üretimdeki artışların önemli bir bölümünün alınan mali tedbirlerin geçici etkisini yansıttığını düşündüğü belirtilerek, iktisadi faaliyete dair kısmi toparlanma işaretlerinin orta vadede süreklilik kazanabilmesi için tüketim talebinde kalıcı bir canlanma olması gerektiği kaydedildi.

-''CANLANMA GÖRÜLMEDİ''-

Özete göre, tüketim talebine ilişkin göstergeler Mart ayındaki yukarı yönlü seyrini Nisan ve Mayıs aylarında da sürdürse de henüz belirgin bir canlanma gözlenmedi.

Talep belirsizliği ve kapasite kullanım oranlarındaki düşük düzeyler ise sabit sermaye yatırımlarını sınırlamaya devam ediyor. Kurul, yatırım talebindeki mevcut seyrin iktisadi faaliyette henüz güçlü ve kalıcı bir toparlanma sinyali vermediği değerlendirmesinde bulundu.

Kurul, küresel ekonomideki olumsuzlukların giderilmesinin uzun zaman alabileceğini kaydetti ve ''Her ne kadar açıklanan veriler en kötünün geride kaldığına işaret etse de kredi piyasalarındaki sorunların halen sürmesi ve işsizlik oranlarındaki artışın devam etmesi toparlanma sürecinin yavaş ve kademeli olacağına işaret etmekte'' denildi.

Kurul, Kasım 2008 döneminden bu yana yapılan birikimli faiz indirimlerini göz önüne alarak, bundan sonraki faiz indiriminin ölçülü olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Bununla birlikte, finansal koşullardaki ek sıkılığın kısmen devam etmesi ve küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin sürmesinin, aşağı yönlü risklerin tamamıyla ortadan kalkmadığına işaret ettiği vurgulandı. Bu nedenle Kurul, para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzunca bir süre korumasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*