Merkez Bankası faizleri artıracak!

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Devlet Eski Bakanı Ayfer Yılmaz, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri ile ilgili olarak “Şimdi bizden beklenen Rehn'in ifadesi ile 'altın bir gol atmak'tır. Kalenin bizim olduğu ise açıktır” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yılmaz, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Aydın Şubesi, Aydın Ticaret Odası (AYTO) ile Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYOV) tarafından düzenlenen “Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler, Ekonomimizin Rekabet Gücü ve AB Etkileri” konulu konferansa katıldı.

Türkiye-AB ilişkilerinde, tam üyelik hedefi ile başlanan müzakere sürecinin sonunun oldukça belirsiz bırakıldığını savunan Yılmaz, şöyle konuştu:
“Maliyetlerini ve yaptırımlarının sonucunu düşünmeden sloganların takipçisi olduk. Bugün ise tren kazası olur mu, olmaz mı tartışmaları yapıyoruz. Gerçekte sormamız gereken tren kazası olması değil, trenin rotasının nasıl değiştiğidir. AB tarafındaki siyasi irade eksikliği ortada iken biz, bir defadan bir şey olmaz görüşü ile anayasayı, garanti anlaşmalarını ve Lozan'ı delebiliyoruz. 8 Kasım 2006 İlerleme Raporu geçen yıla göre çok fazla olumsuz gelişmelere yer veren bir rapor olmuştur. Ayrıca, Kıbrıs konusu ile ilgili olarak AB Komisyonu, 29 Kasım itibariyle pozisyonunu açıklamıştır. Ek protokolün ayrımcılık yapılmadan tam olarak uygulanmasının sağlanmasına kadar 8 bölümde açma ve kapama olmayacak, diğer konularda açma olacak, ancak kapama olmayacak, müzakereler durmayacak ancak yavaşlayacaktır. Şimdi bizden beklenen Rehn'in ifadesi ile 'altın bir gol atmak'tır. Kalenin bizim olduğu ise açıktır.”

DÜNYA'NIN 20'NCİ BÜYÜK EKONOMİSİ

Türkiye'nin dünyanın 20'nci büyük ekonomisi konumunda bulunduğunu, cari açıkta ise ABD'nin başını çektiği ve gelişmiş ülkelerin oluşturduğu ülkeler arasında 7'nci sırada olduğunu belirten Yılmaz, uluslararası piyasalardaki dalgalanmalardan Türkiye'nin diğer gelişmiş ülkelere nazaran daha çok etkileneceğini söyledi.

MERKEZ BANKASI FAİZLERİ ARTIRACAK

Türkiye'de 2002-2005 yılları arasında döneminde tek haneye inmiş olan enflasyonun 2006 yılında çift hanelere çıktığını kaydeden Yılmaz, yüzde 5 olarak hedeflenen enflasyon oranı için de Merkez Bankasınca “yüzde 9,2 - 10,6 aralığında gerçekleşmesinin beklendiği” açıklaması yapıldığına dikkat çekti. Yılmaz, “Türkiye'de 2006 yılında enflasyon hedefinde yüzde 100 sapma olmuştur. 2007 yılı hedefi ise yüzde 4'tür. Oysa, Merkez Bankası yüzde 7,7 olarak gerçekleşeceğini öngörüyor. Bu da Merkez Bankasının hedefe ulaşmak için faizleri artırmaktan başka çaresinin olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

REKABET GÜCÜ

Küreselleşen dünyada giderek yoğunlaşan rekabetin sonucu olarak Türkiye için rekabet gücünün arttırılmasının önem kazandığını vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti: “Son dönemdeki büyüme ve ihracatın sürdürülebilirliği kuşkuludur. Zira, küresel koşullarda ayakta kalmanın temel şartı olan rekabet gücü açısından, çok ciddi eksiklerimiz bulunmaktadır. Bugün tarım başta olmak üzere pek çok sektörümüz küresel rekabet karşısında zorlanmaktadır. Bir taraftan AB, bir taraftan da IMF kıskacında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious