Merkez Bankası 'ihtiyatlı' davranacak

  • Giriş : 27.12.2007 / 12:56:00

Merkez Bankası, arka arkaya gelen zamların ardından faiz konusunda ihtiyatlı olma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkez Bankası, 13 Aralık’ta yapılan Para Politikası Kurulu toplantısının özetini açıkladı. Toplantı özetinde özellikle son zamanlardaki fiyat ve vergi artışları ile bunların ikincil etkilerine dikkat çekilirken, "riskler Para Politikası Kurulu’nu ihtiyatlı olmaya sevk etmektedir" ifadesi kullanıldı.

Kamunun vergi artışlarının enflasyona etkisine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Son dönemde, kamu kesiminin ürettiği mal ve hizmetlerdeki vergi ayarlamaları enflasyonu olumsuz etkilemekle beraber söz konusu ayarlamaların orta vadeli enflasyon beklentileri üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığı görülmektedir. Bununla birlikte, elektrik ve doğalgaz gibi ürünlerde yapılması planlanan fiyat artışlarının olası ikincil etkilerine ilişkin riskler Kurulu ihtiyatlı olmaya sevk etmektedir. Bu çerçevede, gıda ve enerji fiyatlarındaki gelişmelerin genel fiyatlama davranışlarına yansımaları önümüzdeki dönemde yakından izlenecektir."

Öte yandan Merkez Bankası raporunda, uluslararası finans piyasalarındaki belirsizliklerin sürmesinin, bir yandan tüketici ve yatırımcı güvenini azaltırken diğer yandan kredi koşullarını daralttığına dikkat çekildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Bu durum Merkez Bankası’nın ölçülü faiz indirim kararlarını desteklemektedir. Ancak piyasalardaki risklerin henüz tam olarak fiyatlandırılamamış olması, küresel risk iştahının seyrinin ve dünya ekonomisindeki olası yavaşlamanın derecesinin bilinmemesi, para politikasına ilişkin önemli risk unsurları olarak değerlendirilmektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious