Merkez Bankası İstanbul'a nasıl taşınacak?

Merkez Bankası İstanbul'a nasıl taşınacak?.20669
  • Giriş : 16.01.2008 / 04:20:00
  • Güncelleme : 16.01.2008 / 00:05:09

Merkez Bankası'nın (MB) İstanbul'a taşınması kararıyla ilgili tartışma devam ederken Ankara'da bulunan banknot matbaası, altın rezervi ve EFT sisteminin nasıl taşınacağı problem oluşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MB yetkilileri, taşınma işi şimdiye kadar gündemlerinde olmadığı için bu üç kritik konuyla ilgili çalışma yapmadıklarını ancak bundan sonraki süreçte üç ayrı proje hazırlamaları gerektiğini belirtti.

Sadece altın rezervinin taşınma maliyeti 250 bin dolar.

Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması bazı düzenlemeleri de beraberinde getiriyor.

Öncelikle binlerce çalışanın belli bir süre içersinde, evlerini ve ailelerini İstanbul'a nakledebilmesi için ayarlamaların yapılması şart.

Çalışanların eşleri ve onların işleri, çocukların okulları gibi insani bir takım düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

Bunun yanında MB'nin işlevinden kaynaklanan bazı konulara da dikkat edilmesi gerekiyor.

MB tarafından yürütülen bankalararası elektronik fon transferi sistemi taşınma sırasında büyük bir özenle yedeklenecek. Bütün finans kuruluşlarının kullandığı bu sistemde ortaya çıkacak en küçük bir sorun bile büyük maddi zararlara neden olabilir.

MB kasalarında saklanan 120 tonluk altın stoğu da bir diğer özen gösterilmesi gereken konuyu oluşturuyor. Bu konuda uzmanlaşmış nakliye şirketleri tarafından İstanbul'a taşınması gereken altın stoğunun taşınma maliyetinin bile büyük rakamlara ulaşması bekleniyor.

Banknot matbaasının taşınıp taşınmayacağı da bir diğer sorun. MB'nin taşınması matbaanın da taşınmasını gerektirmiyor. Ancak matbaada basılan paraların belli bir süre bankanın kasalarında saklanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious