Merkez Bankası İstanbul'a taşınacak!

Merkez Bankası İstanbul'a taşınacak!.8711
  • Giriş : 17.12.2007 / 14:17:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın genel merkezini İstanbul'a taşıyacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gaziantep ve Batman'da çeşitli ziyaretlerde bulunan Devlet Bakanı Şimşek, ziyaretinin sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Merkez Bankası'nı İstanbul'a taşıyacaklarının altını çizen Bakan Şimşek, “Peki bu konuda bir yasa değişikliği gerekiyor mu?”şeklindeki soruya karşılık, “Gerekirse bir yasa değişikliği de yapılır” yanıtını verdi. Bakan Şimşek, İstanbul'u bir finans merkezi yapmak istediklerini belirterek, “Bütün ticari bankalar orada. Finans merkezi orada. Kamu bankaları da zamanla oraya taşınacak. Dolayısıyla Merkez Bankası'nın orada olması makul yaklaşım” dedi.

Devlet Bakanı Şimşek, bir gazetecinin, Merkez Bankası yönetiminin buna karşı olduğunu hatırlatması üzerine, “Bu polemik konusu değil. Ben sadece Merkez Bankası'nın İstanbul'da olmasının bir mantığı olduğunu söyledim. Ben bunun doğru olduğu kanısında olduğumu düşünüyorum. Bu konuyla ilgili henüz bir yasal düzenleme ve girişim yok” diye konuştu.

Şimşek, bir gazetecinin “Merkez Bankasındaki boş olan kadrolara atamalar ne zaman yapılacak?” şeklindeki sorusuna karşılık, Hükümet seçildikten sonra çok yoğun bir tempoda çalıştıklarını hatırlatarak, “Bunlar böyle al acele yapılacak değil, şu anda bir ihtiyaç var bunu gidereceğiz. Atamaları makul bir zamanda, onu da önümüzdeki kısa bir zaman içerisinde yapacağız. Orada şu an bir sorun yok. Tabii ki o açıkla devam edemeyiz o atamaları yapacağız” yanıtını verdi.

Bakan Şimşek, “Merkez Bankası Başkanı'nın size bir isim önerisi oldu mu?” şeklindeki soruya verdiği yanıtta, “Bana herhangi bir öneri yok. Önceden bir takım isimler geldi, gitti ancak bana henüz bir öneri gelmedi” dedi. Şimşek, bir gazetecinin Serhan Çevik'in adının geçtiğinin hatırlatması üzerine, “Sayın Çevik'le ilgili gazete haberleri tamamen bir dedikodu. Kendisiyle bu konuda herhangi bir görüşmemiz olmadı. Bunu kendileri de zaten söylediler” ifadesini kullandı.

“Merkez Bankası ne yapsa eleştiriyorsunuz"

Devlet Bakanı Şimşek, enflasyonla mücadelede faizlerin indirilmesinin, dezenflasyon sürecini olumsuz etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin soruya, Merkez Bankası'nın tüm gelişmeleri yakından takip ederek karar verdiğini söyledi. Para Politikası'nın da bir dereceye kadar etkili olduğunu belirten Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merkez Bankası ne yapsa eleştiriyorsunuz. Diyelim ki kuraklık nedeniyle gıda fiyatlarında artış oldu ve bu sizi hedeften uzaklaştırdı. Para politikası burada ne kadar etkili olabilir. 1979 yılına gidin. Büyük petrol şoku yaşandı. Bundesbank ne dedi, (Benim orta dönemdeki hedefim bu. Biz buraya ulaşmak için, çalışmaya devam edeceğiz.) Şimdi Merkez Bankası rakamlara bakıyor burada. Çekirdek enflasyon var, bir de dışardan gelen sürekli tekrarlanmayacak bazı faktörler var. Mesela dolaylı vergilerde bir düzenleme yaptık. Bu kalıcı olacaksa dikkate alınacak, olmayacaksa 12 ay içerisinde sistemden atılacak. Gıda da öyle, petrol de öyle. Diyelim ki petrol örneğin 70 dolar olursa bu yıl bunun enflasyona etkisi bir süre sonra çıkmış olur. Merkez Bankası muhtemelen bu analizi yapıyordur. Hiçbir şekilde benim tarafımdan onlara bir müdahilim olmaz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious