Merkez Bankası İstanbul'a taşınacak!

  • Giriş : 10.01.2008 / 20:10:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 60'ıncı Hükümet Programı Eylem Planı'nı açıkladı. Erdoğan, Merkez Bankası, Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank'ın İstanbul'a taşınacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, 60'ıncı Hükümet Programı Eylem Planı'nı, Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, "(Merkez Bankası, Ziraat, Halkbankası, Vakıfbank) hepsi de İstanbul'a taşınacak. Bu konuda kararımızı verdik. Hatta yerleri de belirlenmiştir. Bunu hiç kimseye de soracak değiliz" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Merkez Bankası bağımsız bir kurum. Banka İstanbul'a gitmek istemiyor. Bunun sizin için bir anlamı var mı" sorusuna, "Merkez Bankası, alacağı kararlarda özerktir. Bulunacağı yere ise kanunla hükümet olarak karar verebiliriz. Merkez Bankası'nın İstanbul'da olması hem bankanın işlevini artıracak hem de oradaki gücü farklı bir konuma gelecektir. Kanunsa kanun çıkartırız. Bunun kararını verdik" yanıtını verdi.

"Sosyal restorasyon" hedefi

Eylem Planı'nı da açıklayan Başbakan Erdoğan, hükümetin yeni dönemdeki temel hedefinin "sosyal restorasyon" yapmak olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Bu dönem, siyasi ve ekonomik istikrarını sağlam bir zemine oturtan, Türkiye'nin sosyal istikrarını da pekiştireceği bir dönem olacaktır. Onun için daha önce önümüzdeki dönemi, toplumsal yapımızı güçlendirecek bir sosyal restorasyon süreci olarak gördüğümüzü söylemiştim. Sosyal yaralarımızı geçici olarak saracak pansuman tedavisinden değil, kalıcı olarak iyileştirmekten söz ettiğimi belirtmek istiyorum" dedi.

"Halkı dilenci durumuna düşüren iktidar"

Erdoğan, zaman zaman bazı siyasilerin, "kömür ve erzak dağıtarak, halkı adeta dilenci durumuna düşüren bir iktidar" nitelemesi yaptıklarını ifade ederek, "Biz ülkemizde iktidarı teslim aldığımızda 18 milyon insan yoksulluk sınırının altındaydı. Biz, bu insanları kucağımızda bulduk" dedi.

"Bunu yaparken bile ülke ekonomisi kazandı" diyen Erdoğan, "Biz o dönemde yatan binlerce, onbinlerce kamyonu devreye soktuk. Niye? Kömür ocakları çalışmıyordu, bunları çalıştırmaya başlattık. Buradan çıkan kömürleri bu araçlarla fakir fukara, garip gurebaya gönderdik. Bu, bize Anayasa'nın yüklediği bir görevdir" ifadesini kullandı.

IMF İLE İLİŞKİLER

Başbakan Erdoğan, "Türkiye, şu anda IMF ile bu münasebetlerde kendi siyasi geleceğine herhangi bir tesiri olacak asla bir pazarlığı yapmamıştır, yapmaz ve bu konuda ayakları üzerinde duran bir siyasi iktidar işbaşındadır. 7.2 milyar dolara düşen borcumuzda biz rahat bir konumdayız" dedi.

Başbakan Erdoğan, iktidar olduklarında Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun 23.5 milyar dolar olduğunu, şu an ise 7.5 milyar dolara düştüğünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious