Merkez Bankası'ndan faiz kararı!

Merkez Bankası'ndan faiz kararı!.14877
  • Giriş : 16.04.2009 / 20:03:00
  • Güncelleme : 16.04.2009 / 20:08:37

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, kısa vadeli faiz oranlarını 0.75 puan indirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, kısa vadeli faiz oranlarını 0,75 puan indirdi. Buna göre, gecelik faiz oranları borçlanmada yüzde 9,75'e, borç vermede ise yüzde 12,25'e çekildi.

Son dönemdeki gelişmeleri 'risk algılamasını azaltan' olarak değerlendiren Merkez Bankası, kısa vadeli faizleri 75 baz puan indirdi. Buna göre gecelik faiz oranlarında, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 10,50'den yüzde 9,75'e, borç verme faiz oranı ise yüzde 13'ten yüzde 12,25'e indirildi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından bir kez daha faiz indirimi kararı çıktı. Bankadan konuyla ilgili yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın yılın ilk çeyreğinde sürdüğüne işaret ettiğini, uluslararası kredi piyasalarındaki sorunların devam ettiğini, küresel ekonomiye ilişkin göstergelerde henüz somut bir iyileşme gözlenmediğini aktarıldı. Bu çerçevede iktisadi faaliyetteki toparlanmanın zaman alacağı ve enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceğini düşünen Para Politikası Kurulu, faiz indirim kararında; bunların yanında, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki birikimli düşüşlerin de katkısıyla kısa vadede enflasyondaki düşüşün hızlanacağını tahmin etmesinin etkili olduğunu kaydetti.
Açıklamada, Kurul'un , politika faizlerindeki indirimlerin 2009 yılı sonunda enflasyonun hedefin belirgin olarak altında gerçekleşme olasılığını azalttığını düşündüğü, buna rağmen, finansal koşullardaki ek sıkılığın kısmen devam etmesi ve küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin halen yüksek seviyede seyretmesinin, aşağı yönlü risklerin tamamıyla ortadan kalkmadığına işaret ettiği şeklinde yorumladığı aktarıldı.

Merkez Bankası'nın, fiyat istikrarını sağlama temel amacı ile çelişmemek kaydıyla, uluslararası piyasalardaki sorunların ekonomi üzerindeki etkilerini sınırlamak için üzerine düsen tedbirleri almaya devam edeceği kaydedilen açıklamada, Kurul'un, bundan sonraki faiz indiriminin ölçülü olabileceği ve şartlara bağlı olarak para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzunca bir süre korumasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunduğu da dile getirildi ve, "Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul'un geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*