Merkez Camii'ne ışıklı levha asılsın

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Sabancı Merkez Camii cemaati mahya (ışıklı levha) eksikliğinin giderilmesini bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Manevi açıdan insanların zenginliğine zenginlik kattığı kutsal gün ve gecelerde aileleriyle birlikte Sabancı Merkez Camii’ne koşan onbinlerce Adanalı, Türkiye’nin bir çok görkemli camide bulunan mahyaların Merkez Sabancı Camii’ne de kurulmasını istiyor.

Müftülük de mahya eksikliğinin farkında olduklarını, maddi imkansızlıktan dolayı yaptıramadıklarını belirtiyor. Bir kargo şirketinde çalışan Sertaç Yüce (27) Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük camilerinin Adana’da olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu, özellikle kandillerinin yanmasıyla şehrin görsel açıdan güzelliğine katkı sağladığını belirtiyor. Yüce, “Böyle güzel ve büyük bir camide neden dini günleri anlatan mahyalar yazılmıyor. 3 aylar geldi ama bir şenlik, bir şölen yapılabilir caminin avlusunda. Çoluk, çocuk herkesin katılımın olacağı bir etkinlik yapılabilir.” diyor.

Beytullah Başlı da, Adana’da özellikle Ramazan ve kandil günlerinde mahyanın olmamasının eksikliğini yaşadıklarını anlatıyor. Beytullah Başlı, “Türkiye’nin bir çok şehrindeki önemli camilerin minareleri arasında ışıklı yazılar olayı görsel açıdan bizlere yansıtıyor. Keşke Adana’daki Sabancı Merkez Cami’ninde 3 aylarda, kandillerde, Ramazan ayında mahyaları olsa.” diye konuştu.

İl Müftüsü Mehmet Barış, ‘mahya’nın çok güzel aydınlık ve Osmanlı kültürünün parçası’ olduğuna dikkat çekiyor. Barış, ‘Para olsa hemen yapılır’ diyor. Müftü Barış, bu konuda caminin tamamlandıktan sonra tek eksikliğinin ‘mahya’ olduğunu söyledi.

Türkiye’de mahya ustalarının da artık yavaş yavaş tükendiğini kaydeden Barış, “Sanıyorum, İstanbul ve Bursa’da bu işi yapanlar var. Bu iyi araştırılıp, Adana’nın güzelliğine güzellik katan Sabancı Merkez Camii’nin eksikliğini hissettiğimiz mahyası da tamamlanabilir.” diye konuşuyor. Sabancı Merkez Camii’nin Başimamı Burhan Çınar da, eş-dost sohbetlerinde mahya konusunun gündeme geldiğini ifade ediyor. Çınar şöyle konuşuyor: “Bu bizim geleneğimiz. Kaç tane böyle camimiz var. Gelecek nesillere, güzel mesajlar verelim istiyoruz. O zaman görkemli camimizden neden istifade etmeyelim. Adana’nın bir çok yerinden görünen minarelere ışıklı yazılarla peygamber efendimizin mesajlarını yansıtalım.”

Klasik Osmanlı mimarisinin gözbebekleri olan Selimiye ve Sultanahmet Camii’ni hatırlatan kuruluşu yanında, modern tekniklerle kompoze edilmiş siluetiyle Seyhan Nehri’ne renkli akisler sunan Sabancı Merkez Camii de, şehrin tarihsel dokusuyla bütünleşen bir sembol haline geldi. Aralık 1988 tarihinde devlet töreni ile temeli atılan Sabancı Merkez Camii’nin 65 bin metrekarelik arsa üzerine hayırseverlerin katkılarıyla ancak yüzde ellisi yapılabildi. Sabancı Merkez Camii’nin tamamlanması için rahmetli Hacı Sabancı, onun vefatından sonra da Sabancı ailesi devreye girdi. Merkez Camii, Ortadoğu ve Balkanların en büyük camisi olma özelliğini de tayşıyor. Dışı gibi içi de muhteşem, 99 metrelik 6 minaresi, 16 şerefeli, 54 metrelik kubbe yüksekliği ve 32 metrelik kubbe çapı ile görkemli bir cami.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious