Merkez faiz indiriminde son virajda

Merkez faiz indiriminde son virajda.14877
  • Giriş : 15.06.2009 / 09:43:00

Emtialardaki kıpırdanma ve sanayi verilerindeki düzelmeyi değerlendiren MB'nin, bu ay faizlerde indirime gitmemesi bekleniyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son enflasyon rakamlarından sonra finans çevrelerinde Merkez Bankası'nın Haziran ayında politika faizlerinde indirim yapacağı beklentisi oluşsa da, yarın toplanacak olan Para Politikası Kurulu'nun faizleri bu ay sabit tutacağı belirtiliyor.

MB Başkanı Durmuş Yılmaz'ın geçtiğimiz günlerde Samsun'da yaptığı konuşmada faiz indirim sürecine ilişkin ipuçları vermemesi de piyasada “indirim olmayacak” şeklinde yorumlanıyor. Ama bazı piyasa oyuncuları da 25 baz puan indirim olabileceği üzerinde duruyor.

MB'nin oranların belirlenmesinde, Katılım Öncesi Programda (KEP) 2009 sonu enflasyonunun yüzde 7,5 olarak belirlendiğini de göz önüne alacağı kaydediliyor. Bazı piyasa oyuncuları ise MB'nin bu ay 25 baz puan indirim öngörebileceğini vurgularken, hakim görüşün, “MB son aylarda emtia fiyatlarındaki kıpırdama, sanayi endeksi ve kapasite kullanım oranlarındaki hareketlenme ve iç talebe dönük gelişmeleri değerlendirerek, bu ay faizlerde indirimine gitmeyecek” yönünde olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan, gelişmiş ülkelerde de Mayıs ayından bu yana faiz indirimlerinin durduğu hatırlatılırken, bu indirimlerin önümüzdeki Temmuz'dan itibaren Türkiye'yi etkileyebileceği kaydediliyor.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*