Merkez sağda bütünleşme doğal sürecinde gelişecek

Merkez sağda bütünleşme doğal sürecinde gelişecek.15599
  • Giriş : 13.01.2008 / 13:15:00

Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, merkez sağ bütünleşmesinin 'doğal sürecinde' gerçekleşeceğini söyledi. Yeni bir siyaset anlayışı ile yola çıktıklarını söyleyen Soylu, merkez sağın siyaset yapma zeminini tekrar belirgin hale getireceklerini ka

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Soylu, 'Dar, statükocu, kalıpçı, söylenecek sözlerin sınırları belli, 'aman bizim dışımızda kimse bir görüş belirtmesin', 'küçük olsun bizim olsun' mantığındaki bir siyaset anlayışını kabul etmiyoruz' diye konuştu.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, 22 Temmuz seçimleri öncesinde yarım kalan merkez sağdaki birleşme arayışlarının 'doğal sürecinde' gerçekleşeceğini söyledi. Soylu, Mayıs ayında yapılacak olağan kongrede de yeniden aday olacağının sinyalini verdi.
DP'nin emanetçi tartışmalarının gölgesinde geçen 4'ncü Olağanüstü Büyük Kongresinde genel başkanlığa seçilen Süleyman Soylu, ANKA'nın sorularının yanıtladı.
DP için 'beyaz yürüyüş' başlattıklarını anlatan Soylu, yeni bir siyaset anlayışı ortaya koyacaklarını anlattı. 'Öncelikle bir hasar tespiti yapıyoruz' diyen Soylu, 'Nelerden başlamalıyız, neleri kucaklamalıyız, neleri öncelikli olarak düşünmeliyiz? Şimdi bu konular gündemimizde. 52 il gezdik. Partililerin görüşlerini aldık. Bütün bunları partinin yetkili kurullarında değerlendirip hemen yola çıkacağız' diye konuştu.

-SANDIK KONACAK-

Mayıs ayında olağan kongre yapılacağını hatırlatan Süleyman Soylu, bu sürecin demokratik bir şekilde işletileceğini belirtti. Soylu'nun değerlendirmeleri özetle şöyle:
'Sandık konulacaktır. Olağan kongre sürecinde sandık ortaya getirilecek. Sıfırdan başlıyoruz, yeni bir siyaset anlayışı benimsiyoruz. Tabanımız da onu istiyor. Yeni anlayışımız; sivil, katılımcı ve şeffaf olacak. Bu parti milletin partisidir, yine milletin partisi olacak. Hesap verebilir olacak, hakkaniyete dayalı olacak, demokratik olacak. Bu partide önseçim olacak. Bunu sürekli söylüyorum, söylemeye devam edeceğim.

-MERKEZ SAĞIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI-

Merkez sağın siyaset yapma zeminini tekrar belirgin hale getireceğiz. Merkez sağ siyasetin haritasını net bir şekilde ortaya koyduktan sonra toparlanma ve bütünleşme doğal sürecinde gelişecek. Bu ne demek? Biz doğru bir proje kurgulamalıyız, onu doğru bir şekilde siyaset diline dökmeliyiz. Türkiye ile ilgili politikalarla belirginliklerimizi ortaya koymalıyız. Yeni siyaset zeminini sağlıklı olarak ortaya koyduktan sonra bu konudaki duruşumuzu da milletle paylaşabilecek bir netlikle kendimizi anlatabileceğiz. Ondan sonra sadece diğer siyasi partilerde olan arkadaşlarımız değil, bugün Türkiye'de siyaset yapmak isteyen herkes bu sürece dahil olacak.
Dar, statükocu, kalıpçı, söylenecek sözlerin sınırları belli, aman bizim dışımızda kimse bir görüş belirtmesin, küçük olsun ama bizim olsun mantığındaki bir siyaset anlayışını kabul etmiyoruz.

-MİLLETE DAHA YAKIN DURACAĞIZ-

Demokrat Parti devlet ve millet arasındaki en önemli köprüdür. Ama burada milletin daha yakınındadır. Duruşumuz milletin yanındadır. Millete rağmen siyaset yürütülemeyeceğini, millete rağmen devlet idare edilemeyeceği, temel felsefemizdir. Bireyin mutluluğunu önceleyen bir siyaset anlayışımız olacak. Bir taraftan liberal demokrasiyi, bir taraftan liberal ekonomiyi iki ayaklı olarak ortaya koyacağız.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious