Merkez'den dövizi rahatlatacak karar

Merkez'den dövizi rahatlatacak karar.15295
  • Giriş : 05.12.2008 / 09:40:00

Küresel mali krizin etkilerini azaltmak isteyen Merkez Bankası yeni önlemler aldı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkez Bankası, küresel mali krizin etkilerini azaltmak için yeni bir önlem daha aldı. Merkez Bankası, 30 Ekim'de açıkladığı krize karşı yol haritasında döviz cinsi zorunlu karşılık oranlarının indirilebileceğini duyurmuştu.
Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararla döviz cinsi zorunlu karşılık oranı yüzde 11'den 9'a çekildi. Türk Lirası mevduatlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 6 olarak korundu. Karar, 28 Kasım'dan itibaren geçerli olacak.

Bankaların Merkez Bankası'ndaki döviz cinsinden zorunlu karşılıklarının tutarı 17 milyar 736 milyon YTL. İki puanlık indirim, bankalara yaklaşık 3.5 milyar YTL bir taze kaynak sağlayacak.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Merkez Bankası'nın kararını değerlendiren ABank Döviz Pozisyon Müdürü Sevgi Aytekin, şunları söyledi: “Zorunlu karşılıkların düşürülmesi, döviz maliyetinin aşağı gelmesinde faydası olacak. Bankaların en önemli kalemi olan yabancı para mevduat kaleminde önemli düşüş olacak. Maliyetlerin aşağı gelmesi döviz fiyatlarının da bir miktar baskıdan kurtulması anlamına gelecek. Bu adım son derece olumlu ancak tek başına yeterli değil.”

İHRACATÇIYI RAHATLATACAK KARAR

Merkez Bankası, yaşanan küresel krizin reel sektör üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla, ihracat reeskont kredisi limitini 500 milyon dolar artırarak 1 milyar dolara yükseltti.

Merkez Bankası, reeskont işlemlerinin uygulama esas ve şartlarında değişiklik yaptı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, banka tarafından ihracatçılara kullandırılmak üzere belirlenmiş olan reeskont kredisi limitinin artırıldığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

''Yaşanan küresel krizin reel sektör üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla, ihracat reeskont kredisi limiti 500 milyon dolar artırılarak 1 milyar dolara yükseltilmiştir.

Ayrıca, ihracat reeskont kredisi uygulama esas ve şartları yeniden düzenlenerek bu kredilere kullanım kolaylığı getirilmiştir.

Bu amaçla, akreditifli işlemlerde akreditif bedelinin bankamıza temlik edilmesi şartı kaldırılmıştır.

Türk Eximbank tarafından uygulanmakta olan sevk öncesi ihracat kredisi kapsamına mal mukabili ihracatın finansmanı da dahil edilmiştir. İhracatın finansmanında reeskonta getirilecek senetlerde, yurt dışı bankalarca ödeme garantisi verilme şartı kaldırılmış, Türk Eximbank ve diğer ticari bankaların ödeme garantisi yeterli görülmüştür.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*