Merkez'i asıl tedirgin eden kuraklık

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Sebze fiyatındaki artış enflasyonu tetikleyince kuraklık takibe alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ocakta Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1 artarak yıllık enflasyonun yüzde 9,93'e çıkmasında etkili olan işlenmemiş gıda fiyatlarının etkili olması, Merkez Bankası'nı (MB) tedirgin etti. Merkez Bankası, özellikle hava koşullarının etkisi ile işlenmemiş gıda fiyatlarında ciddi artışların olabileceği uyarısında bulunurken, kuraklığı da yaz aylarına kadar takibe alacak. Şu anda Chicago gibi büyük hububat borsalarını izleyen MB, hububattaki değişimin enflasyona etkisi üzerine yoğunlaşacak.
Kuraklığın bir risk olduğunu 2007 yılının ilk Enflasyon Raporu'nda işaret eden MB, işlenmemiş gıda fiyatlarının son 3 yıllık seyrini inceledi. Merkez'in çıkarttığı tabloya göre işlenmemiş gıda fiyatları 2004 yılının ilk çeyreğinde yüzde 6,70 artarken ikinci çeyreğinde yüzde 10,84 düştü. Üçüncü çeyrekte 0,25, dördüncü çeyrekte ise 8,66 yükseldi. 2005'te de ilk çeyrekte yüzde 3,61 artan fiyatlar ikinci çeyrekte yüzde 7,87 düştü. Üçüncü çeyrekte yüzde 10,25 ve dördüncü çeyrekte de yüzde 11,12 arttı. 2006'daki gelişmeler ise şöyle oldu: Birinci çeyrekte yüzde 8,81 artış, ikinci çeyrekte yüzde 3,67 düşüş, üçüncü çeyrekte 1,83 ve dördüncü çeyrekte de yüzde 5,81 yükseliş gösterdi. Bu durumda yıllık bazda 2004'te yüzde 3,36, 2005 yılında yüzde 6,34 ve 2006 yılında da yüzde 12,94'lük yıllık artış yaşanmış oldu. İşlenmemiş gıdanın enflasyona katkısı ise 2004'te yüzde 0,44, 2005'te yüzde 0,79 olurken, 2006 yılında yüzde 1,65'e kadar çıktı.

Kuraklık risk unsuru

MB, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki bu artışı değerlendirirken, son dönemde yaşanan olumsuz hava koşulları ve kuraklığın sürmesine dikkat çekerken, bunların fiyatlar üzerinde önemli bir risk unsuru olmaya devam ettiğini vurguladı.

MB yetkilileri kuraklıkla ilgili gelişmeleri izlenmeye devam ettiklerini belirterek, uluslararası hububat borsalarındaki gelişmelerin yakından takip edildiğini söyledi. Hububatta kuraklığın etkisi makarna, bira gibi birçok sektörü yakından ilgilendiriyor. MB yetkilileri, havaların sıcak gitmesinden dolayı akaryakıt fiyatlarının ise düşme eğilimine gireceğini tahmin ediyor. Zaten MB, uluslararası petrol fiyatlarına ilişkin varsayımını 60 dolardan 55 dolar seviyesine çekmişti.

Barajlar dolmuyor

DSİ'ye göre geçen yıl yüzde 43 olan doluluk oranı 2 Şubat itibariyle yüzde 25'e düştü. Sulama açısından ise 31 Ocak itibariyle; Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz bölgelerinde sıkıntı bulunmadığı saptandı. Atatürk, Batman ve Dicle Barajlarında su seviyesi normal bulundu. Doğu Akdeniz, Konya Ovası, İç Anadolu ve Büyük Menderes Havzası’nda bir miktar su eksikliği belirlendi. Eğer nisan-mayıs aylarında normal yağış olmazsa kuraklık ihtimali daha da belirginleşecek. Konya Ovası hububat açısından kritik öneme sahip.

Merkez'in raporunda bir diğer dikkat çekici unsur ise, telefon zamları dolayısıyla iletişim hizmetlerinin fiyatlarında mart ayında ciddi bir artış beklenmesi. Buna karşılık indirim sezonunun sürmesi nedeniyle de giyim ve ayakkabı grubunda bir fiyat düşüşü tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious