Merkez'in faiz indirimi yetersiz ve zamansız bulundu

  • Giriş : 15.09.2007 / 09:13:00

Merkez'in faiz indirimini hükümet yetersiz, finans kesimi zamansız buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkez Bankası yetkilileri, son faiz indirimi kararının “siyasi” olarak nitelendirilmesine tepki gösterdi. Çeyrek puanlık indirimi iş dünyasının yetersiz, finans kesimininse zamanlamasını yanlış bulması nedeniyle kimseyi memnun etmemesi, Merkez Bankası bünyesinde “haksızlık” olarak nitelendirildi.

Bankası yetkilisi, “Para Politikası Kurulu aldığı kararlarda, birilerini veya bir kesimi memnun etme kaygısıyla değil tamamen teknik gerekçelerle hareket etmektedir. Bugüne kadar siyasi baskı olarak nitelendirilebilecek pek çok faiz indirim telkini yapıldığı halde, 14 ay dikkate alınmadı” diye konuştu. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın Erzurum'da “erken indirim ters teper” sözlerinin hatırlatılması ve bir haftada neyin değiştiğinin sorulması üzerineyse aynı yetkili, şu karşılığı verdi: ”Bu sürede önemli datalar açıklandı. Açıklanan büyüme verileri ve paralelindeki gelişmeler, seçim nedeniyle ertelenen iç talep patlamasının yaşanmayacağını gösterdi. Bunu yurtdışında mortgage etkisiyle yaşanan kredi sıkıntısının iç talebi teşvik edici rol oynamayacağı gelişmesi izledi. Ardından da Amerika'da açıklanan son istihdam verileri geldi. Böylece ölçülü faiz indirimine Eylül'de başlanması Para Politikası kararıyla uygun bulundu.

FED'E FAİZ BASKISI ETKİLİ

FED'in 18 Eylül'de yapacağı toplantıda faizleri indireceği beklentisinin güçlenmesinin Merkez Bankası Para Politikası kurulu kararında destekleyici bir rol oynadığını anlatan yetkili, enflasyondaki düşüş beklentisinin sürmesi durumunda, devam edecek ölçülü faiz indirimi sürecininin iç piyasadaki olumlu etkisinin yakında görülmeye başlayacağını belirtti.

0,25 indirim yeterli değil

MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indirimini doğru ama küçük bir adım olarak değerlendirdi. Ömer Bolat, Merkez Bankası'nın faizleri daha sonra indirmeyi planladığını belirterek, “Ekonomideki yavaşlama ve iç piyasadaki durgunluk nedeniyle ikinci çeyrek rakamları beklenenin altında gelince faizleri düşürdü” diye konuştu. Faiz indiriminin 0,50 puan olmasının daha iyi olacağını kaydeden Bolat, “Bu indirimlerin arkası mutlaka gelmeli. Faiz indirimi iyi bir hareketti. Tabii ki sürpriz oldu, beklenmiyordu. 0,25'lik bir indirim Türkiye ekonomisinin yukarı doğru olması için yeterli değil” şeklinde konuştu.

Karar yerinde devamı gelsin

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, gayri safi milli hasıladaki (GSMH) yıllık büyüme hızının yüzde 5'in altına indiği bir dönemde, Merkez Bankası'nın faiz oranlarında indirime gitmesinin yerinde bir karar olduğunu söyledi. Merkez Bankası'nın politika faizlerinde 0,25 puanlık indirim yapmasını değerlendiren Aygün, büyüme hızının önemli ölçüde düştüğü ve enflasyonun yönünü aşağı çevirdiği bir dönemde faiz indirimine gidilmesinin doğal olduğunu savundu. Her 1 puanlık faizin bütçeye getirdiği ek maliyetin 2,5 milyar YTL olduğunu belirten Aygün, faiz indiriminin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Merkez FED'in gölgesinde kaldı

Uzmanlar, piyasaların Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) 18 Eylül'de alması beklenen indirim kararına odaklandığı, Merkez'in 0,25 puanlık indiriminin ekonomik göstergelere yansımasının sınırlı kalacağı görüşünde. Uzmanlara göre, önümüzdeki hafta FED'in faiz indirmesi durumunda dolar kuru düşmeye devam edecek, İMKB için ise yurt dışı piyasalar belirleyici olacak. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın geçen hafta yaptığı “Faizlerde beklenenden önce indirim yapılması ters teper” açıklamalarının ardından gelen faiz indirimi kararı, Amerikan Merkez Bankası'ndan (FED) beklenen faiz indiriminin gölgesinde kaldı.

Doların düşüşü devam edecek

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ali İhsan Gelberi: Faiz indiriminin kur ve ekonomiye yansıması beklendiği oranda olmayacak. Piyasalar FED belirsizliğine odaklandı. FED'den çıkacak 0,25 ya da 0,50 oranında bir faiz indirimi dolar kurunda düşüşe neden olur.

Faizde indirim sürebilir

AK Yatırım Başekonomisti Hakan Aklar: Enflasyon yüzde 7,4. Önümüzdeki aylarda gıda fiyatlarında çok ciddi artışlar olmazsa, enflasyonda aşağıya doğru bir hareket beklenebilir. Bu durumda, 0,25 puanlık faiz indirimi kararları devam edecektir.

Belirleyici olan yurtdışı piyasa

Garanti Yatırım Teknik Analisti Tolga Kutaloğlu: İMKB, Merkez Bankası'ndan çok FED'in faiz indirimi kararına odaklandı. Merkez Bankası'nın faiz indirimi olumlu bir gelişme. Global piyasalarda ciddi çalkantılar olmadığı sürece, bu indirimlerin devamı da gelecektir.

MB bütçede garanti almış

TEB Yatırım Başekonomisti Sertan Kargın: Merkez Bankası faiz indirimi kararı aldığına göre, ekonominin içsel dinamiklerinden emin, dışsal dinamiklerin etkisini ise geçici görüyor. Bu da demek oluyor ki, Merkez Bankası hükümetten bütçenin sıkılaştırılması konusunda garanti almış.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious