Merkez'in kararı neden muhteşem?

Merkez'in kararı neden muhteşem?.14877
  • Giriş : 02.12.2008 / 09:14:00

Merkez'in faiz kararı ile iç borçlanma senetlerinin geri alımını 'muhteşem haber' olarak değerlendiren Kahveci, Serdengeçti dönemi ile bu dönemi kıyaslayarak şu sonuca varıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yeni Şafak gazetesinde yazmaya başlayalı tam iki yıl olmuş. Bu süre zarfında en fazla eleştirel yaklaştığım kurum şüphesiz Merkez Bankası'dır. Merkez Bankası'nı iki ana başlıkta çok eleştirmiştim.

Birincisi Süreyya Serdengeçti dönemi içerisinde 2005 yılı ile Mart 2006 arasında para politikasının aşırı gevşek bırakılmasıydı. Birinci döneme ilişkin eleştirimde asıl nokta faiz değil para arz yönetimiydi. Halk diliyle piyasa paraya boğulmuştu.

İkinci eleştirim ise Mayıs 2006 sonrasına aitti. Birinci dönemin tersine çok sert tedbirler alınmıştı. Hem faiz hem de para arzı çok sıkılaştırılmıştı. Adeta yağmurdan kaçarken doluya tutulmuştuk. Şirketler içerdeki yüksek faizden kaçarak dış borçlanmaya sürükleniyordu. Düşük kur nedeniyle ihracat odaklı büyüme modeli adeta kârsız, hatta birçok şirkette zarar noktasında çalışmaya yol açıyordu.

Bütün bunlar artık geçiyor. Evet, beklentilerimin çok ama çok üzerinde bir yıkım durumu ile karşı karşıyayız. Bugün sorun olarak gösterilenlerin önemli bir bölümü bu geçmiş dönemlerin birikimi olarak karşımızda duruyor. Sorunları çözmemiş sadece erteleyerek biriktirmiştik. Ve artık yüzleşme zamanı geldi.

Bugün bu yüzleşmeye çok farklı bir Merkez Bankası ile çıkmaya devam ediyoruz. Çünkü krize ilk aktif müdahale iki-üç aydır yine Merkez Bankası'ndan geliyordu. MB'de adeta tabular yıkılıyor.

Merkez Bankası bankalar arası YTL piyasasına olsun döviz piyasasına olsun girerek “güven” unsurunu yerleştirmişti. Piyasayı kendi içine bırakmamış derhal aktif bir müdahaleci tavır sergilemişti. Ama benim için dahi büyük şok, faiz indiriminde geldi. Ne kadar zaruri ve acil önlem olarak görmüş olmama rağmen ben dahi MB'den bir faiz indirimi beklemiyordum. Hatta eski “kriz” alışkanlıklarına bağlı “eyvah bir de faiz artırırlarsa” diye için için büyük korkum dahi vardı. Ama büyük sürpriz ile faizler indirildi.

MB dün ise ikinci büyük adımını attı. Ünlü ekonomistlerin önerilerini geride bırakarak apayrı bir tavır ortaya koydu. Merkez Bankası'na işçi dövizlerini kamu bankalarına aktartarak kredi piyasasının açılmasını önerenler olmadı. Ve Merkez kendi yolunu buldu.

MB, bankaların elinde bulunan Devlet İç Borçlanma Senetlerinden (DİBS) gerektiğinde satın alacak. Kısaca bankaların elinde menkul değer tutturmak yerine onlara para vererek kredi musluğunun açılmasına yardımcı olacak. Faiz indirimi ile piyasayı şaşırtan MB'den ikinci büyük sürprizi de “para musluklarını” biraz daha açacak bu kararda gördük.

MB'nin son kararını yeni bir faiz indirimi ile desteklemesi bu aşamada çok önemli. Likidite sıkışıklığını bir türlü kabul etmeyen ekonomi yönetim ve etkinlerine de ders olabilecek bir karar bu.

Bu krizde şimdi bir kurum var ve acil müdahaleleri peş peşe sıralıyor. En azından bir şeyler yapıldığını görmek dahi bizi MB'yi tebrik etmeye taşıyor.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*