Mermerciler demiryolu istiyor (ÖZEL)

Mermerciler demiryolu istiyor (ÖZEL).2635
  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Yurtiçi nakliye ücretini Çin'e mal götürmek kadar pahalı bulan mermerciler demiryolu istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Denizli'den karayolu ile İzmir Alsancak veya Mersin Limanı'na bir konteyner malzeme 500-550 YTL'ye gönderiliyor. Aynı malzeme Çin'e ise 415 dolara (606 YTL) ulaşıyor.

Türkiye'nin en büyük mermer üretim havzalarının başında gelen Denizli'nin Ballık Boğazı Traverten Havzası'nın yakınlarındaki Honaz ilçesi Kaklık beldesi Zeyelli mevkiinde, 170 hektar büyüklüğünde Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kuruluyor.

Mermer ihracatçıları, yıllık blok mermer üretiminin yüzde 16'sını karşılayan havzanın yakınına kurulacak OSB ile Denizli'nin tekstilden sonra mermerde de adından söz ettireceğini söylüyor. Havzada geçen yıl 400 bin metreküp blok traverten üretimi yapıldı. 2006 içinde de bu havzadan şimdiye kadar, 500 bin metreküp traverten üretimi gerçekleştirildi. Sektör temsilcileri en büyük maliyet giderlerinin taşıma olduğunu, bu nedenle demiryolu hattı istediklerini ifade ediyorlar.

Faber Mermercilik Sanayi AŞ İhracat Müdürü Özlem Cengiz, 20 tonluk bir konteyner malzemenin, kamyonlarla madenden İzmir Alsancak Limanı'na indirme bindirme ve sigorta giderleri hariç 500 ile 550 YTL'ye taşındığın söyedi. Karayolu taşımacılığının riskli olduğunu belirten Cengiz, buna rağmen bazı şirketlerin 30-50 YTL arasındaki masraftan kaçarak taşıma sigortası yaptırmadığını dile getirdi.

TCDD Denizli Gar Müdürü Adnan Tunca ise Denizli merkezden İzmir Alsancak Limanı'na 20 tonluk bir konteyneri 230 YTL'ye taşıdıklarını ifade etti. Bu rakam, kısa mesafede demiryolu taşımacılığının karayoluna göre yüzde 50 ucuz olduğunu gösteriyor.

"DEMİRYOLU OSB'YE ULAŞTIRILSIN"

Rakamların ortada olduğunu belirten Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği Başkanı Samet Tünay Gündüz, Denizli-İzmir demiryolu hattının iyileştirilmesini ve mevcut demiryolunun 4 kilometre daha uzatılarak kurulacak mermer OSB'ye ulaştırılmasını talep etti. Denizli'de mermerciliğin tekstilden sonra alternatif bir yatırım haline geldiğini söyleyen Gündüz, Denizli'nin görünür mermer rezervi yönünden Balıkkesir'den sonra ikinci, toplam mermer rezervi bakımından ise Balıkkesir ve Afyon'dan sonra üçüncü sırayı aldığını anlattı. Gündüz, şöyle dedi:

"Toplam mermer ihracatı 2006 yılı sonunda 1 milyar dolar seviyesine gerçekleşecektir. Bu rakam ülkemizin toplam maden ihracatının yaklaşık yarısına eşittir. Türkiye mermer üretiminde ve ihracatında 2005 verileri sonucu dünyada 5. sırada yer alıyor. Hedefimiz en kısa sürede dünya ikinciliğidir. Bunun olabilmesi için mermer madeninin bulunduğu havzalara demiryolu getirilmesi gerekir. Mevcut demir yollarının memur zihniyeti ile hareket etmemsi lazım. Gara araçlarla mermerleri götürdüğümüzde istediğimiz zaman vagon bulamıyoruz.

"DEVLET DEMİR YOLLARININ ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİYLE İLGİLİ HEDEFLERİ VAR"

Denizli'yi İzmir-Alsancak limanına direk bağlayacak ve özelliklede konyetnır taşımacılığının yapılabileceği demiryolu hattının iyileştirilmesine yönelik her türlü girişim bir an önce başlamalıdır. Osmanlı döneminden kalan Denizli-İzmir demiryolu, hızlı taşımacılığa elverişli hale getirilecek şekilde rehabilite edilmeli çift yol haline getirilmesine yönelik yatırımlara bir an önce başlanılmalıdır. Demiryolu hattı 4 kilometre daha uzatılarak kurulacak mermer OSB ulaştırılmalıdır."

Denizli Maden Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ali Edem de mermer OSB'nin kurulmasından sonra sektörün daha da gelişeceğine inandığını ifade etti. Edem, "OSB ile birlikte demiryolunun getirilmesi halinde mermer sektörü şahlanışa geçecektir" şeklinde konuştu.

TCDD Hareket Daire Başkanı İbrahim Çelik ise, devlet demir yollarının organize sanayi bölgeleriyle ilgili hedefleri olduğunu ve demiryollarını oralara kadar ara hatlarla ulaştırıldığını açıkladı. Çelik, "Demiryolları karayoluna göre sanayiciye daha ucuza geliyor. Demiryollularını müşteri potansiyeline göre, sanayi bölgelerine uzatılıp rantabıl olup olmayacağının fizibilitesini yapıyoruz. Ondan sonra hatları yapıyoruz. Denizli'de organize sanayisinde de bu çalışmamız sürüyor" dedi. Çelik, İzmir'deki metro çalışmaları sebebiyle tren yüklerini şimdilik direk limana ulaştıramadıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious