Mermerin kaderini değiştirecek girişim

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Çin'in doğal taş talebini İtalya ve İspanya'dan Türkiye'ye kaydırması için Ege Maden İhracatçıları Birliği ve Çin İnşaat Malzemecileri Birliği arasında yapılan görüşmelerde olumlu adım atıldığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, Çin'in Pekin ve Xiamen kentlerinde düzenlenen sektör fuarlarına katılarak Çin İnşaat Malzemecileri Birliği, Doğaltaş Sanayicileri Birliği ve Doğaltaş Endüstrisi Derneği başkanlarıyla toplantılar yaptıklarını belirtti.

Erdinç, Çin'in toplam doğal taş ihracatının yüzde 6'sını Türkiye'den yaptığını, bu ülkeye giren Türk taşlarının bir kısmının İtalyan ve İspanyol firmaları aracılığıyla girdiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Katıldığımız fuarlarda Çin İnşaat Malzemecileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Lei Qianzhi, Doğaltaş Sanayicileri Derneği Başkanı Zou Changseng ve Doğaltaş Endüstrisi Başkanı Deng Huiqing ile görüştük. Kendilerine Türkiye'nin bu konudaki potansiyelini ve iki ülke arasındaki ticaretin bu potansiyelin çok altında kaldığını belirttik.
Özellikle Türkiye'nin Çin'den yaptığı ithalatla bu ülkeye yaptığı ihracat arasındaki büyük farka dikkat çektik. Çin'in doğal taş ürünleri için uyguladığı yüzde 52'lere varan gümrük vergilerini düşürmesinin iki ülkenin de çıkarına olacağını anlattık. Çok olumlu yanıtlar aldık. Karşılıklı ticareti geliştirmek için çalışma yapma kararı alındı.
Önümüzdeki süreçte iki ülkeden bürokratlar ve iş adamlarının katılımıyla Doğaltaş Ticaretini Geliştirme Karma Komisyonu kurulmasına karar verildi. Komisyon çalışmalarının başlamasıyla ihracatın da hızla artmasını bekliyoruz.”

HEDEF 600 MİLYON DOLAR

Türkiye'nin Çin'e doğal taş ihracatını hızla artırdığını, geçen yıl 145 milyon dolarlık ihracat yaptığını belirten Erdinç, yüzde 6'lık payı 3 yılda yüzde 25'e çıkararak bu ülkeye 600 milyon dolarlık doğal taş ihracatı yapabileceklerini aktardı.
Erdinç, Çin'in inşaat sektöründe hızla büyüdüğünü belirterek, Türk ihracatçıların bu büyümeden pay almak zorunda olduğuna dikkati çekti. Çin'e gönderilen taşların yüzde 80'inin başka bir ülkeye satılamayan ve iç piyasada da tercih edilmeyen limra taşından oluştuğunu kaydeden Erdinç, ihracatın yüksek gümrük vergileri nedeniyle ancak blok olarak yapılabildiğine dikkati çekti.
Türkiye'deki yüksek girdi maliyetleri nedeniyle işlenmiş üründe rekabetçi olamadıklarını bu nedenle blok ürün satışından daha fazla katma değer sağladıklarını kaydeden Erdinç, şöyle devam etti:
“Yaptığımız girişimlerle aracılarla girdiğimiz Çin pazarına direkt olarak girebileceğiz. Çin pazarı, Türkiye'deki doğal taş sektörünün kaderini etkileyebilecek düzeyde fırsatlar sunuyor. Bu ülkeye yapacağımız ihracat Türkiye ile Çin arasında aleyhimize olan dış ticaret açığının biraz olsun kapanması için de çok faydalı olacak.”
Türkiye'nin ABD'den sonra ikinci büyük pazarı olan Çin'e geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 82 artışla toplam 145 milyon 216 bin dolar değerinde doğal taş ve mermer ihracatı yapıldı. Çin'e yapılan ihracatta 110 milyon dolarla en büyük ağırlığı ham mermer blok ve plakalar alırken özellikle ham mermer plakalarda ihracat, önceki yıla göre yaklaşık 5 kat arttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious