Mersin, alınan 'mavi bayrak'la kabuğunu kırdı

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Vali Hüseyin Aksoy, Mersin'in turizmde hak ettiği yerde olmadığını belirterek alınan "mavi bayrak"la bu kabuğunu kırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Düzenlenen törende konuşan Vali Aksoy, çok basit gibi görünebilen "mavi bayrak"ın güvenliğin ve temizliğin sembolü olduğunu söyledi.

Turizmde yeni hedefler ve yeni ufuklara doğru yol alınması gerektiğine dikkat çeken Aksoy, ''Bugünü bunun başlangıç günü diye değerlendiriyorum. 'mavi bayrak' çok basit ve sembolik gibi görünebilir. Fakat, 'mavi bayrak' güvenliğin ve temizliğin bir sembolüdür. Birçok turizm haritasında yer alan ve bölgenin güvenli ve temiz olduğunun göstergesidir.'' dedi.

Mersin'in tarihinde ilk defa "mavi bayrak" heyecanı yaşadığının altını çizen Vali Aksoy, "Bu heyecanı bundan sonra daha ileriye taşımak için yerel yöneticilerimizle, sektör temsilcilerimizle daha önemli çalışmalar ve gayretler içinde olacağız. Mavi bayrak özellikle yabancılar için dikkate alınan bir husus. Bunun sayısını bölgemizde artırdığımızda, gelecek turist sayısında da ciddi şekilde artış olduğunu hep beraber göreceğiz" diye konuştu.

Mavi bayrak alabilmenin bir çok kıstası olduğunu anlatan Vali Aksoy, bu kıstasları şöyle sıraladı: "Bunlardan en önemlisi de kanalizasyon ve arıtmanın mevcudiyeti. Bu bakımdan belediyelerimiz mevcut imkanlarını sektörle işbirliği içinde zorlayarak bütün güçlerini kullanmalılar. Çünkü, turizmde bir yere varabilmek, çevremizi koruyarak, daha sonraki kuşaklara aktarmak istiyorsak bütün imkanlarımızı seferber etmek zorundayız. Mavi bayrağı alabilmek için bir yıllık süreç boyunca çeşitli numuneler alınmaktadır. Mersin'de 9 ayrı noktada bu çalışma vardı. Ancak, burasının mavi bayrak alabilir nitelikte olduğu ortaya çıktı. Mavi bayrağımız var. Fakat bunu ertesi yıl kaybedebiliriz. Bu nedenle gerekli hassasiyeti göstererek mavi bayrağımızı hem korumalı, hem de diğer yerlere örnek olarak yeni bayraklar almanın gayreti içinde olmalıyız.''

İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık ise mavi bayrağın Mersin için geç kalınmış bir ilk olduğunu kaydetti. Arık, ''Mavi bayrak bir kalite belgesidir. Gönderde dalgalandığı sürece bulunduğumuz bölgenin uluslararası arenada tanınmasına ve güvenilmesine bir önkapı açacaktır. Bu sayıyı artırabilmek için elbirliği ile çalışmalıyız'' diye konuştu.

Mavi bayrağın, Mersin için bir altın taç, bir ilk bilezik, bir gurur kaynağı niteliği taşıdığını ifade eden Bozyazı Kaymakamı Nusret Şahin de, bayrağı indirmemek, hatta çoğaltmak için çaba sarfedeceklerini söyledi. Şahin, mavi bayrak ile Bozyazı'nın uluslararası turizm haritalarında yerini aldığını bildirdi.

Daha sonra, Anamur Kaymakamı Ali Uslanmaz, Anamur Belediye Başkanı Suphi Alp, Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, otel İşletmecisi Behçet Sefa Yıldırım ve çok sayıda davetlinin de katıldığı törenle ''mavi bayrak'' göndere çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious