Mersin Limanı'nda kaçak operasyonu

Mersin Limanı'nda kaçak operasyonu.11930
  • Giriş : 15.01.2009 / 20:41:00

Mersin Limanı'ndan İtalya'ya hareket eden bir gemide 26 kaçak göçmen yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gemideki göçmenler, hamile bayanın rahatsızlanması üzerine ortaya çıkarken, gemi Yunanistan'dan Mersin'e geri döndü.

Edinilen bilgiye göre, bir konteynıra kaçak olarak gizlenen 15'i Türk, 11'i ise Filistin, Irak ve Srilankalı olan 26 kaçak, 10 Ocak tarihinde İtalya'ya gitmek üzere Mersin Limanı'ndan hareket eden Panama bayraklı MSC Edna adlı gemiye bindi. Hareketten 2 gün sonra kaçaklar, aralarındaki hamile bayan yolcunun rahatsızlanması üzerine konteynırdan dışarıya çıkmak zorunda kaldı. Gizlendikleri konteynırdan çıkan kaçaklar, gemi personeli tarafından farkedilerek yakalandı.

Bunun üzerine gemi kaptanı, Yunanistan açıklarından Mersin'e geri döndü. Bu sabah Mersin Limanı 8 No'lu rıhtıma yanaşan gemideki konteynır, içindeki kaçak yolcularla birlikte indirildi.

Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edilen kaçaklar, haklarında işlem yapılmak üzere gözaltına alındı.

Mersin Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'nden verilen bilgide ise, gümrükleme şirketinin, geçici ihracat beyannamesi ile işlem gören söz konusu konteynır ile ilgili beyanname vermediğini söylediği ifade edildi. Yetkililer, tespit yapılmak üzere el konulan konteynırda yapılan ön incelemede; içerisinde sacdan yapılmış, üzerinde 1 metrelik kapak olan ve bu kapaktan içeriye girmek için kullanılan merdivenin bulunduğu bir tank olduğunu söyledi. Tankın içerisinde ise; kaçak yolcular tarafından kullanılan battaniye, su, gıda maddesi ve atık maddelerin olduğu kaydedilirken, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*