Mersin Serbest Bölge'de işçilerin eylemi sürüyor

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Mersin Serbest Bölgesi'nde yaklaşık 3 bin işçinin haklarını alamadıkları için başlattıkları eylem 6. gününe ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İşçilerin Serbest Bölge önündeki bekleyişleri sürerken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek ile CHP Mersin Milletvekilleri Şefik Zengin, Vahit Çekmez ve AK Parti Mersin İl Başkanı Muhammet Gültak, Serbest Bölgeye gelerek işçilerin sorunlarına çözüm bulunması konusunda yardımcı olacaklarını belirttiler.
Bazı işçiler, AK Parti İl Başkanı Mustafa Gültak'a konuşması sonrasında tepki gösterdi. Bu sırada işçiler arasında tartışma yaşandı.
Serbest Bölgedeki bazı konfeksiyon atölyelerinde çalışan işçilerin eylemleri sürüyor. Sabah saatlerinde Serbest Bölge önüne gelen işçiler iş yerlerine gitmeyerek bekleyişlerini sürdürdü. Bazı sendika ve sivil toplum örgütlerinin de desteklediği eylemde işçiler adına açıklama yapan Muhittin Özoğul, yüzlerce işçinin SSK primlerini yatırılmadığını ve kaçak işçi çalıştırılmaya göz yumulduğunu iddia etti.
Maaşlarının ödenmesinin sürekli geciktirildiğini öne süren Özoğul, "Serbest Bölgedeki bazı firmalar 15 yaşından küçük çocuklar çalıştırılıyor. Kimi işyerlerinde asgari ücretin atlında işçi çalıştırılıyor. İşverenler şu ana kadar tek bir haklı talebimize karşı olumlu cevap vermediler. Yaşadığımız sorunları ilimizde ve ülkenin farklı işletmelerinde pek çok işçi arkadaşlarımızda yaşamaktadır. Başladığımız mücadelenin başarı ile sonuçlanacağına inanıyoruz" diye konuştu.
Serbest Bölge önünde işe gitmeyerek eylemlerini sürdüren işçileri CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek ile CHP Mersin Milletvekilleri Şefik Zengin, Vahit Çekmez ve AK Parti Mersin İl Başkanı Muhammet Gültak da ziyaret etti. İşçilerin sorunlarını dinleyen AK Parti Mersin İl Başkanı Mustafa Gültak, sorunların çözümü konusunda yetkililerle görüşeceğini belirtti.
Gültak'ın konuşması sonrası bazı işçiler "Şimdiye kadar nerdeydiniz" diye tepki gösterdi. Bu sırada işçiler arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Tartışma fazla büyümeden diğer işçilerin araya girmesi ile önlendi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek ise yaptığı konuşmada, "Bizim görebildiğim kadarıyla Türkiye Cumhuriyetinin yasalarının uygulanmasını, iş kanununun uygulanmasını istiyorsunuz. Türkiye'de kanunlar bazı yerlerde uygulanır bazı yerlerde uygulanmaz diye bir anlayış yoktur. Onun için işverenlerimizin iş kanununa uygun bir şekilde çalıştırması lazım. Sorunlarınızın çözümü için TBMM'de gerekli girişimlerde bulunacağız" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious