Mersin Üniversitesi'nde başörtü eyleminde arbede

Mersin Üniversitesi'nde başörtü eyleminde arbede.14680
  • Giriş : 14.03.2008 / 11:39:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:55:30

Mersin'de başörtülülerin üniversiteye alınmamasını protesto etmek için toplanan Eğitim Bir-Senliler, üniversite kapısına Anayasa kitapçığı bırakmak isteyince arbede yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mersin Üniversitesi'nde başörtülü öğrencilerin Anayasaya rağmen üniversiteye alınmamasını protesto etmek üzere toplanan Eğitim Bir-Sen üyeleri, üniversite kapısına Anayasa kitapçığı bırakmak isteyince arbede yaşandı.

Üniversiteye başörtülü öğrencilerin Anayasaya rağmen alınmamasını protesto eden Memur sene bağlı Eğitim Bir-Sen üyeleri, üniversite kapısına Anayasa kitapçığı bırakmak isteyince arbede yaşandı.
Olay Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kam püsü önünde toplanan Eğitim-Bir-Sen üyeleri, "Burada Türkiye Cumhuriyeti anayasası çiğnenmektedir" pankartı açtı.

Şube Başkanı Fırat Yaman, rektör Süha Aydın'ın 19 gündür Mersin Üniversitesi'nde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın çiğnendiğine dikkat çekti Rektör Süha Aydın suç işliyor dedi.

Biz sendika olarak Anayasa ve kanunları uygulamakta görevli olan Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz sendika başkanı Fırat Yaman, "Özgürlüklerin ve demokrasinin kalesi olması gereken üniversiteler, ne yazık ki yasakçılığın ve baskıların fildişi kuleleri haline getirilmiştir.

Bugün üniversitelerde sadece başörtüsü zulmü yoktur. Aynı zamanda bu ülkenin yetiştirdiği bilim adamlarına bu zihniyet tarafından her alanda baskı yapılmaktadır. Rektörler ellerinde bulunan yetkileri öğretim üyeleri üzerinde ideolojik bir sopa olarak kullanmaktadır." dedi.

Basın açıklamasının ardından eğitimciler ellerinde bulunan bir anayasa kitapçığını kampus kapısına bırakmak istedi. Fakat üniversitenin güvenlik görevlileri buna engel olmak isteyince kısa süreli bir arbede yaşandı.
Üniversitenin güvenlik amiri ile öğretmenler arasında sözlü tartışmalar yaşandıktan sonra 3 sendikacı arkadaşlarını temsiller rektörlüğe giderken diğer öğretmenler oturarak onları bekledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious