Mersin'de 10 günde 16 kişi tutuklandı

Mersin'de 10 günde 16 kişi tutuklandı.11990
  • Giriş : 02.01.2008 / 20:40:00

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, yaptığı açıklamada yurt genelinde olduğu gibi Mersin'de de terörist eylem hazırlığında olan ve eylem sırasında yakalanan kişi sayısının son on günde 16 kişi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, terör örgütüne yönelik olarak güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonların ardından, örgütün militan ve yandaşlarının birçok kentte olduğu gibi Mersin'de de birtakım eylemlerde bulunduğunu, ancak emniyet güçlerinin bu olaylara karışan ve yeni olaylar çıkarmak isteyenleri yakalayarak oldukça önemli bir başarıya imza attığını söyledi.

Mersin'de bölücü terör örgütüne yönelik olarak son 10 günde gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili olarak Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Vali Aksoy, özellikle son günlerde gerek yurt içinde gerekse sınır ötesi operasyonlarla bölücü terör örgütüne yönelik olarak önemli operasyonlar gerçekleştirildiğini ve bu operasyonlarda terör örgütünün ciddi şekilde çöküntüye uğradığını kaydetti.

Örgüt mensuplarının, bunu telafi etme amaçlı çeşitli yasa dışı girişimleri ve eylemleri Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde olduğu gibi Mersin'de de gerçekleştirme gayreti içerisinde olduğunu ifade eden Aksoy, bu çerçevede bazı faaliyetlerde bulunanların güvenlik birimleri tarafından tespit edildiğini ve bu yönde önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti.
Farklı tarihlerde yapılan korsan gösteri, slogan atma, barikat kurma, örgüte tehdit ve baskı ile adam kazandırma yönündeki eylemlerin ardından emniyet güçlerinin bir dizi operasyonlar gerçekleştirdiğini dile getiren Aksoy, "Yapılan operasyonlar neticesinde son 10 gün içinde toplam 16 kişi yakalandı ve bu kişiler çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu" dedi.

Bölücü terör örgütünün Mersin'de çeşitli faaliyetlerinin yapılmasına müsaade edilmemesi bakımından operasyonları oldukça önemsediklerini kaydeden Aksoy, "Bu tür faaliyetlerde bulunacak kişilerin, güvenlik güçlerimizce tespit edilerek ve bunlar üzerinde delilleri ile birlikte yakalayarak adli makamlara sevk ederek tutuklanması, bundan sonraki süreçte ilimizde gerçekleştirmeyi düşündükleri bazı eylemlerin de önünün alınması anlamına gelmektedir. İlimizde huzur ve güven ortamının sürdürülmesi bakımından güvenlik birimlerimiz büyük bir gayretle çalışmalarını sürdürmektedir ve terör odakları asla amaçlarına ulaşamayacaktır" diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde de benzer çalışmaların titizlikle sürdürüleceğine dikkat çeken Vali Hüseyin Aksoy, şunları söyledi:

"Başta Emniyet Müdürümüz olmak üzere tüm mesai arkadaşlarına teşekkür ediyorum. İlimizde halkımızın huzur ve güven ortamını sağlamak için bütün imkanlar seferber edilmiştir. Önümüzdeki süreçte bu çalışmalar titizlikle sürdürülecektir. Kimsenin bundan kuşkusu olmasın."

Mersin'e MOBESE sisteminin kurulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü de belirten Aksoy, "Bu çerçevede şehrin bazı bölgelerine kamera sistemi kuracağız. Onun projesi hazırlandı. İlk aşamada 80 kilometre civarında fiberoptik kablo döşenecek ve ilk etapta önemli merkezler ile kavşaklara bu sistemi kuracağız. Zamanla da bunu geliştireceğiz. Sistem, Mersin'de bundan böyle güvenlik hizmetlerini yürütmekte bize çok önemli katkı sağlayacak. Daha önce bir ihaleye çıkmıştık, ancak katılan olmadı. Bu ihaleye yeniden çıkacağız ve 2008 yılında MOBESE sistemini kurmuş olacağız" dedi.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious