Mersin'de 17 milyon $'lık harabe

Mersin'de 17 milyon $'lık harabe.11733
  • Giriş : 13.11.2008 / 12:34:00

Mersin'de alt yapı inşaatı tamamlanan ve 3 yıl önce yap-işlet-devret modeli ile özelleştirilen Mersin Yat Limanında bekleyiş sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alt yapısına yaklaşık 17 milyon dolar harcanan 500 yat bağlama, 320 yat karaya alma kapasitesiyle Doğu Akdeniz'in en büyük yat limanlarından biri niteliği taşıyan marina, aradan geçen süreye rağmen faaliyete geçmemesi nedeniyle, başta balıkçı tekneleri olmak üzere özel ve bazı ticari teknelerin karaya alınarak tamir ve bakımlarının yapıldığı, elektrik panoları ve mazgalların tahrip edildiği, acemi sürücülerin eğitim alanı olarak kullandığı yer haline geldi.

Mersin Deniz Ticaret Odası (DTO) Genel Sekreteri Korer Özbenli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersin Yat Limanı'nın yapılan üçüncü ihalede ERS İnşaat Grubu AŞ'de kaldığını hatırlattı.

Buna karşın aradan geçen yaklaşık 3 yıllık süreçte firmanın henüz limanı teslim alamadığını belirten Özbenli, ''Yaklaşık 17 milyon dolarlık yatırımla alt yapısı tamamlanan tesis, her geçen gün göz göre göre yok oluyor. Önlem alınmadığı takdirde oraya yatırım yapacak firmanın üst yapı masrafları da gün geçtikçe artıyor'' dedi.

Mersin Yat Limanı ile ilgili Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü'nün şartlarındaki bazı maddelerin bölgenin gerçekleriyle bağdaşmadığını öne süren Özbenli, şöyle konuştu:

''Burada 5-6 milyon dolar yatırım hedefleyen yatırımcı, bunu uzun vade yerine bir kaç yıl içinde çıkartmak isteyecektir. Çünkü, DHL'nin şartlarından birisi de yatırımın 18 ayda yapılacak olması. Yani 6 milyon dolar teklif verdiyseniz, bu yatırımı 18 ayda bitireceksiniz. Ancak, Mersin veya Kumkuyu marinalarının bölgede bugün aktif bir marina haline gelmesi 5-6 yılın üzerindeki bir zamanı kapsamaktadır. Yani 6 milyon doları yatırıp 6 yıl beklemeniz gerekiyor. Bu da yatırımcıyı ürkütüyor.''

Mersin ve Kumkuyu'nun marinalarının coğrafi özellikleri itibari ile bakıldığında Göcek, Kuşadası veya Fethiye Marina gibi yat talebinin yüksek olduğu yerlerden olmadığına dikkati çeken Özbenli, şunları kaydetti:

''Antalya'dan sonra buraya ciddi bir şekilde yatların geçmediği gözleniyor. Ancak, Alanya Marina'nın açılmasından sonraki 5-6 yıllık süreçte, bu taraflara doğru yat trafiğinin artacağını düşünüyoruz. Bu nedenle buradaki yatırım süresinin uzatılması ve ihale şartlarında bazı maddelerde esnekliklerin getirilmesi gerekiyor. Mesela, yattan para kazanılamayacaksa sosyal aktivitelerden para kazanılacak hale getirilebilir. Şartların bölgenin gerçekleri ile düzeltilmesinde yarar var diye düşünüyoruz.''

SEKA-TAŞUCU LİMANI DA MARİNA YAPILMAK İSTENİYOR

DTO Genel Sekreteri Özbenli, Mersin'deki iki marinanın yaklaşık 5 yılı aşkın süredir yapılan ihalelere rağmen işleticisini bulamazken, aktif bir şekilde çalışan Silifke ilçesinde bağlı Taşucu beldesindeki SEKA-Taşucu Limanının marinaya çevrilmek istendiğini öğrendiklerini söyledi.

Limanın yıllık gemi hareketinin 700-800 civarında olduğunu belirten Özbenli, ''Sümer Holding bünyesinde olan bu limanın özelleştirildiği taktirde daha da aktif hale geleceğini düşünüyoruz. Bunun en iyi örneği Mersin limanıdır'' dedi.

Konteyner limanı haline gelen Mersin Limanının transit taşımacılığa elverişli duruma gelmesi nedeniyle Taşucu-Seka Limanının daha da önem kazandığını vurgulayan Özbenli, şöyle devam etti:

''Limanın kapatılarak marinaya çevrilmesi ile ilgili Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın çalışma yaptığını öğrendik. Seka Kağıt Fabrikasının olduğu alan turizm alanı ilan edilmek suretiyle limanın olduğu kısım da 1/100.000'lik imar planına göre, marina yapılmak üzere işaretlenip kurumların görüşüne sunulmuş. Bir fabrika sahasının turizm tesis ilan ediliyor olmasının bizi ilgilendiren bir tarafı yok. Ancak, faal haldeki bir limanın marinaya çevrilecek olması, Mersin'e olan ve olması muhtemel katkılardan mahrum bırakılması anlamına geliyor.''

Özbenli, inceledikleri söz konusu imar planına göre, 1 milyon 200 bin metre karelik kapalı inşa alanından söz edildiğini, bunun da yaptıkları hesaba göre 20 bin yatak kapasiteli devasa bir tesis anlamına geldiğini ifade etti.

Mersin'in bugünkü yatak kapasitesi 7-8 bin civarında olduğunun göz önüne alınması halinde ortaya tezat bir durumun çıktığını ileri süren Özbenli, ''Taşucu'nda 5 yıldızlı Best Resort Hotel'in Kredi ve Yurtlar Kurumuna 10 yıllığına kiralandığı dönemde, bir fabrika sahasını, sanayi alanından çıkarılıp turizm alanına katmak anlamsız hale geliyor'' diye konuştu.

SEKA-TAŞUCU LİMANI ÖZELLEŞTİRİLMELİ

Kent ve ülke ekonomisine katkı sunabilmesi için Seka-Taşucu Limanının liman olarak kalması ve özelleştirilmesi gerektiğini savunan Özbenli, şunları kaydetti:

''Bu sağlandığı takdirde liman bugünkü kapasitesinin çok daha üstüne çıkacaktır. Mersin, böylelikle bir konteyner aktarma limanı olması hüviyetinden sonra genel kargo ve dökme yükler için ideal bir liman haline gelecektir. Çalışma temposu ve elleçleme ekipmanlarının iyileştirilmesi halinde burası Doğu Akdeniz ve Mersin'e alternatif ikinci bir liman hüviyetini kazanacak. Böylelikle Mersin'in GSYH'den aldığı payı artacak, kişi başına geliri yükselecek.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*