Mersin'de 24 kişi tutuklandı

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Mersin'de Demokratik Toplum Partisi tarafından düzenlenen Nevruz kutlamalarında bölücü terör örgütü ve elebaşısı lehine slogan atıp bölücü örgütün sözde bayrağını açan 24 kişi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mersin Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; Metropol miting alanında düzenlenen Nevruz mitingde, bölücü terör örgütü ve elebaşı leyhine slogan atan ve terör örgütünü simgeleyen bez parçalarını ve terörist başının posterlerini açan ve mitingden sonra toplu halde bölücü örgüt leyhine sloganlar atarak yürüyüşe geçen ve yürüyüş sırasında vatandaşların işyerleri ve araçlarına, ayrıca güvenlik güçlerine ait araçlara taşlı-sopalı ve molotoflu saldırıda bulunan örgüt yandaşlarından 35 kişi gözaltına alındı. Yapılan aramalarda zanlıların eylemlerde kullandıkları 2 adet molotof kokteyli, 1 adet bıçak, 1 adet terörist başına ait poster, 1 adet sahte nüfus cüzdanı, 2 adet kar maskesi, 3 adet cep telefonu ele geçirildi.

"Bölücü terör örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak", Ev, işyeri ve araçlara zarar vermek" suçlarından mahkemeye çıkarılan 24 zanlı tutuklanırken 11 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Açıklamada, Mersin'deki Nevruz öncesi ve sonrasında toplumun huzur ve güvenliğini bozmayı hedefleyen toplam 76 şüpheli yakalandığı, bunlardan toplam 56'sının tutuklandığı, 20'sinin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı kaydedildi. Bölücü terör örgütü yandaşlarının, küçük yaştaki çocukları ön saflarda kullanarak, şiddet eylemlerine kalkıştığı ve güvenlik güçleri ile vatandaşı karşı karşıya getirme oyununun, her defasında olduğu gibi boşa çıkartıldığı vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious