Mersin'de 5 kişinin hayatını kaybettiği saldırının öncesi

Mersin'de 5 kişinin hayatını kaybettiği saldırının öncesi.24658
  • Giriş : 07.04.2008 / 20:24:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:25:49

Mersin'in Tarsus ilçesinde meydana gelen çay bahçesi baskınında ölenlerin son görüntüleri.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bugün öğlen saatlerinde Şehit Kerim Mahallesi'ndeki Meydan Kıraathanesi'ne gelen silahlı kişiler, Ahmet, İzzettin ve Mahmut İklik'i masada otururken, kaçmak isteyen Bahri İklik'i de kahvehaneye yaklaşık 150 metre mesafede vurarak öldürdü.

Aynı saatlerde Abidin İklik de Fahrettinpaşa Mahallesi'ndeki hemzemin geçit yakınlarında silahla vurularak öldürüldü. Ölenlerin cesetleri, savcı ve polisin incelemelerinin tamamlanmasının ardından otopsi için Tarsus 70. Yıl Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken, cinayetlerin ardından kan davası çıktı. Yetkililer de cinayetlerin kan davası yüzünden işlendiğini doğruladı.

Silahlı saldırıların ardından geniş çaplı operasyon başlatan polis, zanlılardan Mevlüt İnce'yi (55) 14'lü tabancayla, Resul İnce'yi Fransız yapımı tabancayla, Kazım İlten'i Astra marka tabancayla, Mehmet İnce'yi de Glock marka tabancayla yakalayarak gözaltına aldı. Şüpheliler, ifadeleri alınmak üzere İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Bu arada, olaydan 15 dakika önce kahvehanede çekim yapan Ata TV kameramanı, maktulleri kahvehanede okey oynarken görüntüledi.

Kan davasının geçmişi

20 yıl önce Diyarbakır'ın Hazro ilçesine bağlı Meşebağlar köyünde Zeren ve İnce aileleri arasında kan davası başladı. Kan davasının devamında 2006 yılında Abdulkadir Zeren Diyarbakır'da öldürüldü. Bunun üzerine İnce ailesi, Mersin'in Tarsus ilçesine göç ederek, bu kente yerleşti. İnce ailesinin izini süren Zeren ailesinden 3 kişi, Tarsus'a gelerek 9 Şubat 2007 tarihinde Yeşilyurt Mahallesi Tren İstasyonu civarında silahlı saldırı düzenleyerek Ömer İnce'yi öldürdü, Sabri İnce ile Sinem Zoroğlu'nu yaraladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious