Mersin'de 84 kişi mahkemeye çıkıyor

Mersin'de 84 kişi mahkemeye çıkıyor.12788
  • Giriş : 23.04.2008 / 20:24:00

Mersin'de ses, görüntü ve fotoğraflarla tespit edilen aralarında bürokratların da bulunduğu 84 kişilik ihale yolsuzluğu sanıklarının duruşması yarın Mersin Adliyesi'nde yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

10 Aralık 2006'da Mersin Cumhuriyet Savcılığı'na postayla gönderilen "Bayındırlık Müdürlüğü'ne iş yapan bir kısım müteahhit" imzalı şikayet dilekçesinde, Bayındırlık İl Müdürü Z.E.'nin, ihalelere fesat karıştırıp yolsuzluk yaptığı, MİT hizmet binası bekçi kulübesi ihalesinde komisyon üyelerinin itiraz şerhine rağmen ihaleyi yüzde 1 kırım ile tenzilatsız olarak bir müteahhide verdiği, müteahhitlerden işin tenzilatına göre yüzde 2 ila yüzde 4 arasında komisyon aldığı iddia edilmiş, bunun üzerine olay
soruşturulmaya başlanmıştı.

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, 70 gün sonra iddianameyi hazırladı. 130 sayfadan oluşan iddianamede, 84 kişi hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, sahtecilik ve rüşvet" suçlarından 10 yıldan 27 yıla kadar ağır hapis cezası istendi. Dosyada ayrıca, tüm zanlıların 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 59/1 maddesi uyarınca tüm kamu kurum ve kuruluşların ihalelerine katılmalarının yasaklanmaları da istedi
.
Cumhuriyet Savcılığı'nın bu talebinin ardından Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 24 Temmuz 2007'de Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'ne operasyon düzenledi. "Alabora" adlı operasyonda il müdürü ile 2 müdür yardımcısı ve 9 personel gözaltına alındı. Aynı günün gecesinde ise İl Genel Meclis üyeleri ve işadamlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

İddianamede şikayet dilekçesi, istihbarat raporu, teknik takip sonucu ses, görüntü ve fotoğrafların da bulunduğu 50 ayrı delil listesi de yer aldı. Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2007 yılı Temmuz ayından bu yana ilk kez hakim karşısına çıkacak şüphelilerin, sayılarının fazla oluşu nedeniyle duruşmanın farklı bir salonda yapılması gündeme gelmişti. Yarın yapılacak duruşmaya 40'ı tutuklu, 32'si tutuksuz yargılanan 72 şüpheli katılacak. Ayrıca olayla ilgili de 12 kişinin aranmasına devam ediliyor.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious