Mersin'de cinayete tepki yürüyüşü

Mersin'de cinayete tepki yürüyüşü.34719
  • Giriş : 13.01.2008 / 19:15:00

Mersin'de silahla vurularak öldürülen Çavuşlu Mahallesi Muhtarı Halil İbrahim Soysal'ın kardeşi Yusuf Soysal için okutulan mevlide katılan bir grup, Türk bayrakları ile cinayete tepki yürüyüşü düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cinayet zanlısının evine doğru yürümek isteyen kalabalığa muhtarın yakınları provokasyon olabileceği gerekçesiyle izin vermedi. Kalabalık, Çavuşlu Derneği önünde okunan İstiklal Marşı'nın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Mithat Toroğlu Mahallesi'nde 1 Aralık 2007 günü meydana gelen olayda, şehir içi yolcu taşımacılığı yapan Mehmet İ. aralarında husumet bulunan Cavuşlu Mahallesi Muhtarı Halil İbrahim Soysal'ın kardeşi Yusuf Soysal'ı tabancayla öldürürken muhtarın oğlu Uğur Soysal'ı ise yaraladıktan sonra kaçmıştı. Mehmet İ. yapılan çalışmaların ardından Hakkari'de yakalanarak tutuklanmıştı.

Yusuf Soysal'ın ölümünün 40. günü nedeniyle Çavuşlu Mahallesi'nde okunan mevlidin ardından çoğunluğu çocuk ve kadınların oluşturduğu yaklaşık 600 kişi Türk bayrakları ile yürüyüşe geçti. Mersin'de Barzani lakabı ile tanınan katil zanlısı için "Çavuşlu Barzani'ye mezar olacak", "Çavuşlu'da katil istemiyoruz", Hepimiz Yusuf'uz Barzani'ye yeteriz" şeklinde slogan atan grup Kuvva-i Milliye Caddesi üzerinde bir süre yürüdü. Çavuşlu Mahallesi muhtarının yakınları, provokasyon olabileceği gerekçesiyle grubun zanlının evine yaklaşmasına izin vermedi. Çavuşlu Derneği önüne gelen kalabalık saygı duruşunun ardından kıble'ye dönerek İstiklal Marşı okudu.

Grup adına basın açıklaması yapan Mustafa Çakır isimli vatandaş, 40 gün önce tasvip etmedikleri bir olay yaşadıklarını söyledi. Bu yörenin insanlarının bu olayı tasvip etmemesine rağmen devletine, bayrağına ve polisine bağlılığını her ortamda gösterdiğini ifade eden Çakır, "Bu bizim bağlılık yürüyüşümüzdür. Fakat buradaki katiller devlet eliyle ortadan kaldırılmalı veya başka yerlere gönderilmelidirler. Biz devletimizin yanından sağduyulu hareket edeceğiz. Devletimizden beklentimiz büyük" dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious