Mersin'de ekili araziyi dolu vurdu

Mersin'de ekili araziyi dolu vurdu.17651
  • Giriş : 23.08.2008 / 20:50:00
  • Güncelleme : 23.08.2008 / 21:06:01

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Kocaoluk köyünde yağan dolunun, yaklaşık 2 bin dönüm arazide ekili ürüne zarar verdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaoluk köyü muhtarı Yusuf Tun, yağmurla birlikte yaklaşık 1 saat yağan ve ceviz büyüklüğünde olan dolunun, ikinci ekim olan ve yeni hasadına başlanan domates, salatalık, fasulye, kabak, karnabahar ve brokoliye tamamen zarar verdiğini kaydetti.

Daha önce de, 5 ve 12 Haziran tarihlerinde meydana gelen iki dolu afetinde yeni ekilen ürünlerin zarar gördüğünü ifade eden Tun, ''Köydeki 230 çiftçimiz, yaklaşık 2 bin dönümü bulan arazilerdeki ürünlerinin tamamını tekrar kaybetti. Ekili araziler tamamen göl haline geldi. Tarlalarda bulunan tarım aletleri, bazı araç ve gereçler ile köylünün hasat ettiği ürünler de su altında kaldı'' dedi.

Dolunun yağdığı sırada Uzuncaburç beldesinde vatandaşların sorunlarını dinleyen CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve beraberindeki CHP Silifke İlçe Başkanı Taner Çabuk, yönetim kurulu üyeleri, Taşucu Belediye Başkanı Ali Şahin, CHP'li İl Genel Meclis Üyesi Kazım Kökten doludan zarar gören köye ziyarette bulundu.

Öztürk, dolu afetinden etkilenen köylünün zararının Başbakanlık Acil Destek Fonu tarafından karşılanması gerektiğini kaydetti.

Bu arada maddi zararın, İlçe Tarım Müdürlüğünün teknik elemanları tarafından yapılacak hasar tespit çalışmasından sonra belirleneceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*