Mersin'de insan kaçakçılığı operasyonu: 9 gözaltı

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

TÜRKİYE üzerinden KKTC'ye, oradan çeşitli Avrupa ülkelerine kaçak göçmen gönderdikleri öne sürülen 9 kişi Mersin'de yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yurda kaçak yollarla gelen göçmenlerin, Mersin üzerinden deniz yoluyla kaçak olarak KKTC'ye, oradan Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne ve çeşitli Avrupa ülkelerine götürdükleri tespit edilen insan kaçakçılarına yönelik olarak ‘Smackdown 2’ adı verilen operasyon düzenlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde, İngiltere makamları ile birlikte, Mersin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı ortak operasyonda, mahkeme kararı alınarak, ‘Göçmen Kaçakçılığı organizatörlerine’ ait 9 ayrı adrese eşzamanlı baskın yapıldı. Evlerde yapılan aramada, 1 tabanca, 1 kuru sıkı tabanca ve 2 şarjör ile insan kaçakçılığında kullanılan 64 sim kartı ele geçirilirken olayla ilgili A.Ç., H.T., A.M.Ö., Y.İ.Ö., M.G.G., M.S.İ., H.İ. ve E.İ. ve İ.B. gözaltına alındı.

Zanlıların geçen yıl 22 Eylül, 29 Eylül, 5 Ekim, 15 Ekim, 9 Kasım, 10 Kasım, 12 Aralık ile 12 Mart 2007 tarihlerinde 89 Suriyeli, 20 Gürcistanlı, 2 Lübnanlı ve 3 Iraklı olmak üzere toplam 114 kişiyi kaçak yolla KKTC'ye götürdükleri, kaçakların orada yakalandığı belirtildi. 9 zanlı, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve göçmen kaçakçılığı’ suçlarından adliyeye sevk edildi.

Daha önce insan kaçakçılığı yaparken yakalanan KKTC cezaevindeki M.G., Kayseri Cezaevi'ndeki C.T. ve Mersin Cezaevi'ndeki M.Ç.'nin, gözaltına alınan 9 zanlının suç ortağı olduğu iddia edildi. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious