Mersin'de kaçak göçmen operasyonu

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Mersin'de düzenlenen iki ayrı kaçak göçmen operasyonunda 2'si Irak, 29'u Suriye uyruklu toplan 31 kaçak yakalandı. Olayla ilgili 5 kişi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mersin Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan ortak operasyonda, Hatay'dan bir otobüsle 29 Suriye uyruklu göçmeni Mersin'e getiren araç takibe alındı. Göçmenleri Silifke'nin Boğsak Akçakıl mevkiine deniz kenarına indiren organizatörler A.K. ve N.A Mersin'e dönüş sırasında kaçakçılıkta kullandıkları otobüste yakalandı.

Akçakıl mevkiine indirilen göçmenlerin 8-10 metre büyüklüğündeki bir balıkçı teknesine bindirilerek kıyıdan ayrıldığı gözlendi. Tekneyi takibe alan Sahil Güvenlik ekipleri tekneyi uluslararası karasularda, içerisindeki 29 göçmen ve 2 mürettebat ile birlikte yakaladı. Göçmenleri Hatay'da barındırdığı ve göçmen kaçakçılığını organize ettiği iddia edilen şüpheliler A.D. ile K.T. ise Hatay'da düzenlenen operasyonla yakalanarak Mersin'e getirildi.

29 Suriye uyruklu göçmen "5682 SKM (Pasaport Kanununa Muhalefet)" suçundan sınırdışı edildi. Organizasyonda yer aldığı iddia edilerek göz altına alınan A.K., N.A., M.M., Ş.D., A.D. ve K.T ise, haklarında "TCK.'nın 79.Maddesine Muhalefet (Teşekkül Halinde Göçmen Kaçakçılığı)" suçundan işlem yapılarak adliyeye sevk edildi. M.M. ve Ş.D. tutuklanırken diğer zanlılar ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ayrıca Mersin'de yapılan bir başka operasyonda ise 2'si Irak uyruklu 3 kişi tutuklandı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmada, Irak uyruklu F.A. ve S.A.'yı İstanbul üzerinden Yunanistan'a götürmek isteyen M.D. isimli şüpheli ve göçmenler, üzerlerinde kendi fotoğrafları bulunan sahte nüfus cüzdanlarıyla birlikte yakalandı. Göçmenleri götürmek isteyen M.D, hakkında "TCK.'nın 79. maddesine muhalefet (Göçmen Kaçakçılığı) ve "Resmi Evrakta Sahtecilik" suçundan, Irak uyruklu şüpheliler F.A. ve S.A. ise "Resmi Evrakta Sahtecilik" suçundan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious