Mersin'de kritik gece

Mersin'de kritik gece.20627
  • Giriş : 09.07.2008 / 18:14:00

Mersin'in Gülnar ilçesindeki orman yangının seyrinde bu gecenin çok önemli olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Mersin'in Gülnar ilçesinde çıkan yangının kontrol altına alınmasına rağmen hala risk taşıdığını belirterek, ''Bu gece yangının seyri açısından çok kritik. Çünkü meteorolojiden bugün de poyrazın devam ettiğini öğrendik. Teyakkuzdayız'' dedi.

Kahveci, 80 kilometre hızla esen bir rüzgarın oluşturduğu yangın karşısında teknolojiyle durmanın mümkün olmadığını söyledi.

Çok sayıda ilden gelen ekiplerin pazartesi gününden buyana büyük çaba sarf ettiklerini anlatan Kahveci, aşırı rüzgarın yangının bugüne kadar sürmesine neden olduğunu ifade etti.

Osman Kahveci, orman yangınlarında bu denli rüzgarın etkili olduğu durumlarda yapılacak çok bir şeyin olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

''Yangından genel çerçeve içinde 3 bin hektar orman alanının etkilendiğini tahmin ediyoruz. Bunların yüzde 25'ini tarım alanları oluşturuyor. Şu anda bölgedeki yangını tamamen kontrol altına aldık, ancak rüzgarın etkisinin devam edeceğini bekliyoruz.''

Yangının tarım alanında anız yakılması veya bahçe temizliği sınasında çıktığını anlatan Orman Genel Müdürü Kahveci, ''Her gün insan hatası nedeniyle çok değerli ormanlarımızı kaybediyoruz. Maalesef burada da aynı tablo ile karşı karşıyayız'' dedi.

Osman Kahveci, bu yılın sonuna doğru yanan ağaçları keseceklerini gelecek yıl mart ve nisan aylarında ise bölgenin tamamını yeniden yeşillendirmeyi planladıklarını da kaydetti.

Bu arada, Gülnar Kaymakamlığı, ilçede yangından etkilenen afetzedeler için yardım kampanyası başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*