Mersin'de Kürt-Arap çatışması

Mersin'de Kürt-Arap çatışması.10482
  • Giriş : 23.04.2009 / 21:39:00

Çocuklar arasındaki tartışma büyüklerin kavgasına döndü. Çevik Kuvvet müdahale etti..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mersin'in Karaduvar Mahallesi'nde 23 Nisan kutlamaları sırasında çocuk meselesi yüzünden çıkan kavga, etnik çatışmaya dönüştü. Arap kökenli vatandaşların yoğunlukta bulunduğu mahalleli ile Kürt kökenli 2 aile fertleri arasında çıkan taşlı-sopalı kavgada, pompalı tüfek de kullanıldı. "Kahrolsun PKK" sloganlarının atıldığı tehlikeli gerginlik, bölgeye çevik kuvvet ekiplerinin sevk edilmesiyle sakinleştirilirken, mahalledeki Kürt kökenli 2 aliden yaklaşık 30 kişi güvenlik gerekçesiyle tahliye edildi.

İddiaya göre Karaduvar Mahallesi'ndeki olaylar, Celile Öner İlköğretim Okulu'ndaki 23 Nisan kutlamaları sırasında başladı. Mahalleye mevsimlik işçi olarak gelen Muş'lu 2 ailenin çocukları ile Karaduvar'ın yerlilerinden Aydın Özmen'in çocukları arasında başlayan kavga, daha sonra yetişkinlerin de karışmasıyla büyüdü. Taşlı-sopalı kavgaya yüzlerce kişi katılırken, bölgeye çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi. Bu sırada Kürt kökenli ailenin evinden pompalı tüfek ile havaya bir çok kez ateş açıldı. Sıkılan saçmalardan bazıları karşıdaki evin duvarlarına isabet etti. Olaylara ilk müdahale eden karakol polislerinden biri ise, başına isabet eden taşla yaralandı. Arap kökenli vatandaşların yoğunlukta bulunduğu mahallede yüzlerce kişi biraraya gelirken, Kürt kökenli akraba 2 ailenin oturduğu ev kuşatma altına alındı. Polis, "Ne mutlu Türküm diyene" ve "Kahrolsun PKK" sloganları atan öfkeli kalabalığı, Kürt kökenli vatandaşların bulunduğu eve yaklaştırmadı.

Polis ekipleri, olayda kullanılan 1 adet av tüfeğine ele koyarken, Muş'lu 2 aileden yaklaşık 30 kişiyi, can güvenlikleri nedeniyle bölgeden tahliye etti. Aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu aileler, polis minibüsleri ile mahalleden çıkarılırken, sokak başında toplanan kalabalık, tahliye edilen ailelerin bulunduğu minibüslerin arkasından koşarak saldırdı.
Zaman zaman mahallelinin kendi aralarında da tartışmaya girdiği olaylar, Kürt kökenli vatandaşların bölgeden tahliyesi ile durulurken, gerginliklik nedeniyle polis, bölgedeki güvenlik önlemlerini arttırdı. Öte yandan tahliye edilen Muş'lu aileden Şehmuz Güven, kendilerinin buraya ekmek parası için geldiklerini belirterek, "Olay sadece çocukların kavgası, bu kadar büyümesine gerek yoktu. Biz terörist değiliz. Sadece ekmek parası için buradayız" derken, Karaduvarlılar ise ailenin daha önce de taşkınlık çıkardığını, bu yüzden bölgeden çıkmaları için imza toplayıp karakola verdiklerini söylediler.

Pompalı tüfekle ateş açılmasına da büyük tepki gösteren Karaduvar halkı, sıkılan saçmaların bir vatandaşın boynuna isabet ettiğini, aynı zamanda bir evin duvarlarına geldiğini söylediler. Karaduvarlılar, Muş'lu ailenin, mahallede huzuru bozduğunu ileri sürdüler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*