Mersin'de naylon fatura operasyonu

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

Mersin'de düzenlenen "Maske-2" operasyonunda 13,5 milyon YTL değerinde sahte naylon fatura ele geçirildi. Olayla ilgili 11 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mersin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen Ekim ayında gerçekleştirdikleri ve 3 kişinin tutuklandığı "Suç işlemek maksadıyla örgüt kurup, başkalarına ait nüfus cüzdanlarının üzerine kendi fotoğraflarını yapıştırmak suretiyle yaptıkları sahte nüfus cüzdanları ile bankalarda hesap açtıran ve kredi kartı çıkarttıran, farklı kişilere ait banka hesaplarını internet üzerinden interaktif bankacılık sistem şifrelerini kırdırmak suretiyle hesaplarında bulunan paraları EFT yoluyla sahte kimliklerle açtırdıkları hesaplara aktarıp izlerini kolaylıkla kaybettiren, sahte kimlik ve belgelerle şirketler kuran ve bu şirketler üzerinden naylon fatura düzenleyerek haksız kazanç elde eden kişilere yönelik operasyonun ardından organizasyonun tamamını çökertmek için "Maske-2" operasyonu düzenledi. Örgütün arkasındaki diğer elemanlara ait ev ve işyerleri ile şebeke tarafından kullanılan 23 firmaya, 11 ayrı noktada gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlar sonucu bin 285 yaprak ve toplam 13 milyon 593 bin 880 YTL değerinde sahte ve naylon fatura ele geçirildi. Polis, zanlıların bir evin tabanına sakladıkları sahte faturaları bulundukları yerlerden tek tek çıkarttı.

Operasyonda 145 cilt değişik firmalar adına bastırılmış kullanıma hazır fatura, bu firmalara ait 11 adet kaşe, 1 adet Smit Wesson (toplu) marka tabanca, 7 adet fişek, 5 adet fişek tabir edilen zıvanalı halde esrarlı sigara ile 400 adet gümrük kaçağı viegra hap ele geçirildi.

Gözaltına alınan C.A., S.B., H.A., Y.A., D.T., İ.A., M.K., Z.K., A.S., Z.Ö. ve E.K. haklarında "Çıkar Amaçlı Suç Örgütü Kurmak, (sahte belgelerle firma kurmak, piyasaya sahte ve naylon fatura sürmek, ruhsatsız silah bulundurmak, uyuşturucu madde bulundurmak, gümrük kaçağı emtia bulundurmak)" suçundan adliyeye sevk edildi. Yetkililer olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious