Mersin'de oda mezarcıklar bulundu

Mersin'de oda mezarcıklar bulundu.18833
  • Giriş : 07.05.2008 / 22:42:00

Mersin’in Tarsus İlçesinde milattan önce 2. yüz yıla ait olduğu iddia edilen 2 adet oda mezarcık bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abdullah Biçer'in haberi

Tarsus’un Akşemsettin Mahallesi 161 sokakta Türk Telekom’un alt yapı çalışmaları sırasında tarihi mezar kalıntıları bulundu.

Oda mezar bulunduğu ihbarını alan Tarsus Müze Müdürü Abdulbari Yıldız, kazı çalışmasının yapıldığı yerde inceleme başlattı.

İlk belirlemelere göre, mezarların milattan önce 2. yüz yıla ait olduğunu belirten Yıldız, “Zeminden iki metre derinlikte milattan önce 2. yüz yıla dayanan oda mezarcık ortaya çıkmıştır. Müdürlüğümüz tarafından hemen olaya el konulmuştur. Burada yaptığımız çalışmalar sırasında kremasyon (insan cesedinin ateşte yakılarak küle dönüştürülmesi) tekniği ile yapılmış iki mezar ortaya çıkmıştır. Kremasyon uygulaması cenazenin yakılıp küplere konulması sistemidir. Burada çalışmalar devam etmektedir. Bulanan küplerin içinde yakılan cesetlerin kemikleri bulunmaktadır. Kayıtlarda Akşemsettin Mahallesinde her hangi bir sit alanı bulunmamaktaydı. Buda bizim için çok önemli ve antik Tarsus’un Akşemsettin mahallesinde olduğu ortaya çıkmıştır. Buralar muhtemelen bir nekropol milattan önce 2. yüzyıla ait bir mezarlık alanı olarak kabul edebiliriz. Buradaki çalışmalarımız devam ediyor. Burada yapılaşmanın fazla olması nedeniyle çalışmalar sırasında sorunlar ve sıkıntılar yaşayabiliriz” dedi.

Mahallelerinde oda mezarcık çıktığını duyan mahalle sakinleri kazı alanına büyük ilgi gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious