Mersin'de sıcaklar can aldı

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Tüm yurdu etkisi altına alan hava sıcaklıkları Mersin'de bir kadının ölümüne neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gölgede hava sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu Mersin'in Silifke İlçesi Atayurt beldesinde çalışmak için tarlaya giden bir kadın aşırı sıcaklar nedeniyle tansiyonunun yükselmesi sonucu fenalaştı. Önce Silifke Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Hatice Oral, daha sonra sevkedildiği Mersin Devlet Hastanesi Nöroloji Yoğun Bakım servisinde bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Edinilen bilgiye göre 3 çocuk annesi 52 yaşındaki Hatice Oral, dün öğle saatlerinde Silifke'ye bağlı Atayurt beldesi Esenbel mevkiindeki tarlasında çalışırken aniden fenalaştı. Aşırı sıcaklar nedeniyle tansiyonu yükselen Oral, Önce Silifke Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken daha sonra Mersin Devlet Hastanesi'ne sevkedildi.

Oral, hastanede yapılan bütün müdahalelere rağmen hipertansiyona bağlı beyin damarlarının tıkanması sonucu gece geç saatlerde hayatını kaybetti.

Mersin Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Opr. Dr. Şefik Erden, özellikle yaşlı ve çocukları, öğle saatlerinde sokağa çıkmaması konusunda uyardı.

Hava sıcaklığın ve nem oranının artması ile güneş ışınlarının direkt gelmesinin, özellikle kalp-damar, astım ve tansiyon hastaları için büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Erden, hava sıcaklığının artmasının vücutta su kaybına, tansiyonun yükselmesine neden olduğunu ve bunlara bağlı olarak da kalp-damar hastalıkları ile felç ve enfarktüs geçirenlerin veya bu hastalıkları geçirme riski olanların daha çok dikkatli davranmaları gerektiğine değindi.

ÖĞLE SAATLERİNE DİKKAT EDİLMELİ

Öğle saatlerinde sokağa çıkmak zorunda kalanları uyaran Erden, vatandaşların serin yerde bulunmalarını ve açık renkli bol kıyafetler giymelerini istedi.

Kalp-damar, astım ve tansiyon hastası olanların sürekli kendilerini izlemeleri gerektiğini anlatan Erden şöyle devam etti: "Bu tür hastalığı olanlar anormal bir durum sezdiklerinde doktorları ile görüşmeli. Hava sıcaklığının arttığı dönemlerde, mümkün olduğunca serin yerler tercih edilmeli, yeterli miktarda sıvı alınmalı ve beslenme düzeyi de hafif tutularak yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı. Direkt güneş ışınlarından mümkün olduğunca uzak kalınmalı, 11.00 ile 15.00 saatleri arası güneşte kalınmamalı ve denize girilmemelidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious