Merto kazasından görüntüler (FOTO)

Merto kazasından görüntüler (FOTO).25406
  • Giriş : 23.06.2009 / 08:28:00

Bazı yerel radyo ve televizyonlarda, trenin makinistinin telefonla mesaj atmakta olduğu sırada, aynı istikamette giden diğer trene arkadan çarptığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin başkenti Washington'un en işlek metro hattından biri olan kırmızı hatta, iki trenin çarpışması sonucu 6 kişi ölürken, Washington metrosu tarihinin en ölümcül kazasına şahit oldu. En az 70 yaralının bulunduğu belirtilen kaza, 33 yıllık metro sisteminin en korkunç kazası olarak tarihe geçerken, şu anda 6 olan ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.Washington'un kuzeydoğusundaki Fort Totten istasyonunda, yeraltı tünelinden yer üstüne çıkan ve aynı yönde gitmekte olan iki metro treni, tam iş çıkışı saatinde, yani en fazla yolcunun taşındığı saatlerde çarpıştı. Ancak Tacoma Park bölgesindeki Fort Totten istasyonu, kırmızı hattın en ucunda bulunduğu için, yolcularının bir kısmını aradaki istasyonda indiren trenlerde, daha az sayıda yolcu bulunuyordu.Ölen 6 kişiden biri, kaza geçiren trenlerden birinin kadın makinisti oldu. Bazı yerel radyo ve televizyonlarda, trenin makinistinin telefonla mesaj atmakta olduğu sırada, aynı istikamette giden diğer trene arkadan çarptığı iddia edildi.Kazanın, böyle kişisel bir dikkatsizlikten mi yoksa normal şartlarda önünde bir tren bulunduğu zaman otomatik olarak arkadaki treni yavaşlatan otomatik sistemdeki bir bozukluktan mı kaynaklandığı yönündeki spekülasyonlara karşılık metro yetkilileri, kazanın nedenlerine ilişkin incelemenin halen devam ettiğini belirtiyor.Çarpışmanın şiddetinden arkadan gelen tren, öndeki trenin en arkadaki vagonunun üstüne bindi. Washington itfaiyesi, trenin içinde sıkışanları çıkarmak için vagonları kesmek üzere ağır ekipman da kullanmak zorunda kaldı. Kaza, trafiğin en yoğun olduğu saatler olarak bilinen akşam 4:00 ile 6:00 arasında, yerel saate göre 5:00'te oldu.70 yaralının, Washington Hastanesinde tedaviye alındığı ve durumlarının aciliyetine göre kollarına çeşitli renklerde bantlar takılarak, ağır yaralılara öncelik tanındığı belirtiliyor.

Kaza, ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu tarafından da araştırılıyor. İşe gidiş ve dönüşteki en yoğun saatlerde, trenlerin otomatikte hareket ettiği ve bilgisayarlar tarafından sistemin idare edildiği belirtiliyor.Kazanın, metronun otomatik kontrol sisteminde olası bir yetersizlikten kaynaklanması ihtimaline karşı, bugün açık olması beklenen metro hatlarını otomatik sistem yerine makinistlerin idare etmesi bekleniyor. Trenlerin, birbirine yaklaştıkları sırada otomatik olarak durmalarını sağlayan sistemin, otomatik sistem devrede olmasa bile, normal koşullarda işlemesi gerektiği belirtiliyor. Son yıllarda, bu sistemde bazı arızaların olduğu belirtiliyordu.Sinyal sisteminde bir hata olsa bile, tren makinistinin devreye girip treni elle durdurmasının beklenebileceği belirtiliyor. Ancak, birinci trenin üstüne çıkan arkadaki trenin, çok yüksek hızda gittiği tahmin ediliyor.

Washington metrosunda, 1996 yılından beri yaşanan 3 büyük kaza da kırmızı hatta oldu. 1996 yılında yine kırmızı hattaki Shady Grove istasyonunda gece buzlanma nedeniyle bir tren diğer trene çarptı ve tren makinisti öldü. Kasım 2004 tarihinde kırmızı hat üzerindeki bir tren Woodley Park istasyonunda başka bir trene çarptı, 20 kişi yaralandı ancak ölen olmadı. Metro tarihinin bu son kazadan önce en büyük ölümcül kazası, turuncu hatta bir trenin Smithsonian istasyonunda devrilmesiyle yaşanmıştı. Bu kazada 3 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD Başkanı Barack Obama başsağlığı diledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*