Meryem Ana daha güzel olacak

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Selçuk Meryem Ana yangınından sonra bölgeye tekrar giderek inceleme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İncelemelerde İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez ve bölgeden sorumlu İşletme Müdürü Erol Pehlivan ile Selçuk Orman İşletme Şefi de hazır bulundu. Heyet, Meryem Ana tesislerinde turistlerin ve görevlilerin yoğun ilgisiyle karşılandı.
Meryem Ana Evi'nde görevli bir rahibe, Orman Genel Müdürü'nün şahsında yangınla mücadele eden bütün personele teşekkürlerini ve minnetarlıklarını iletirken ziyaretçi bazı turistler ise olay günü yakınlarından bazılarının burada olduğunu, kendilerinin anlattıklarına göre, bugün hayatta olmalarını, ülkelerine dönebilmelerini orman çalışanlarının soğukkanlı ve fedakarca çabasına borçlu olduklarını ve o günü ömürleri boyunca unutmayacaklarını söylediklerini belirtti.

Orman Genel Müdürü Kahveci, "Meryem Ana ve çevresini eskisinden daha güzel hale getireceğiz. Bunu laf olsun diye söylemiyoruz. Bütün peyzaj mimarlarımızı seferber ettik, proje hazırlıyorlar. 25 yıl önce burayı nasıl biz ağaçlandırdıysak, yine biz ağaçlandıracağız. Orman Genel Müdürlüğünün buranın ağaçlandırmasını en iyi şekilde yapabilecek birinci sınıf personeli ve ekipmanları mevcuttur. Eskisinden çok daha güzel hale getireceğiz. Sadece Meryemana'dan dolayı değil ağaçlandırdıktan sonra çevre güzelliği bakımından da dünyanın bütün gözü burada olacak. Buranın toprak şartlarına uygun her tür ağaçtan buralara dikeceğiz. Burası sadece bir ağaçlandırma sahası olmayacak rekreasyon sahası da olacak. Dozerlerimiz alana girdi. Sahanın dikime hazır hale getirilmesi için temizlik çalışmalarına başlandı. İki ayın içinde saha dikime ağaçlandırılmaya hazır hale gelecektir." dedi.

Daha sonra yangında hasar gören Meryem Ana Yangın Gözetleme Kulesi'ne çıkan Orman Genel Müdürü, burada yaptığı açıklamada, "Yangın gözetleme kulesi görevlimiz Muhammet gibi yüzlerce personelim yangın günü canlarını tehlikeye atarak gerek Meryem Ana'da gerek Sultaniye köyünde iki binden fazla insanın canını ve malını kurtarmıştır. Her ne kadar bazı basın yayın organlarında Meryem Ana Evi'nin kurtulmasının mucize olduğu söylense de kurtarıcılar neferlerimizdir. Hepsinin alınlarından öpüyor ve teşekkür ediyorum. Az önce Meryem Ana'da o günü bizimle birlikte yaşayan insanların minettarlıklarını gördünüz. Bizim için önemli olan onların takdir etmiş olmasıdır." şeklinde konuştu.

Ardından İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nün orman yangınları için oluşturulmuş diğer hazır kuvvet ekiplerini tek tek denetleyen ve çalışmalarından dolayı tebrik eden Orman Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı, bölgeden ayrılarak Muğla'ya hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious