Meryem Sak'ın davası başladı

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

)-Antalya'da, patronu tarafından yatağa kelepçelenerek işkence edilen ve tırnakları sökülen Meryem Sak ile ilgili dava başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'da patronu Mustafa Kıvrık tarafından annesi ve erkek kardeşinin yanında bir ay boyunca işkence gören ve ayak tırnakları çekilen Meryem Sak'ın davası bugün başladı.

"Darp, işkence ve hürriyeti tahdit" suçlarından Antalya Asliye 4. Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk davaya Meryem Sak sağlık gerekçesiyle katılmadı. Davada işkence iddiasıyla tutuklu yargılanan Mustafa Kıvrık ile Meryem Sak'ın kardeşi Ahmet Sak susma hakkını kullanırken, anne Hatice Sak kızı Meryem'i suçlayan ifadeler verdi.

Davada işkence yapmakla suçlanan Mustafa Kıvrık, basının üzerine çok yüklenmesi ve üzerindeki baskıdan dolayı ifade vermeye hazır olmadığını ileri sürüp susma hakkını kullanmak istediğini ifade etti. Meryem Sak'ın kardeşi Ahmet Sak da aynı gerekçeyi gösterdi ve susma hakkını kullanarak ifade vermek istemediğini söyledi.

Yaşadığı olaylar nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu fakat yine de konuşmak istediğini ifade eden anne Hatice Sak, 1999 yılının Eylül ayında ailecek Antalya'ya geldiklerini, Kütahya'da eşinin iş ortağı olan Mustafa Kıvrık'ın ise kendilerinden 15 gün sonra Antalya'ya geldiğini söyledi.

Antalya'ya geldikten sonra yatılı çocuk bakıcılığı ve hizmetçilik yapmaya başladığını ifade eden anne Sak, Meryem ile oğlu Ahmet'in Mustafa Kıvrık'ın kurduğu şirkette çalışmaya başladıklarını söyledi. Bu sırada Mustafa Kıvrık'ın geçim konusunda kendilerine yardımcı olduğunu belirten Hatice Sak, "Biz bütün kazançlarımızı ona veriyorduk. Meryem'in sıkıntı yaşadığını hissetmeye başladım. Sorduğum zaman bir şey söylemezdi. İlerleyen günlerde sıkıntısı iyice arttı. Zorladım bana kötü yola düştüğünü geceleri evden çıkıp gittiğini söyledi. Sonra Meryem'in patronu Mustafa Kıvrık ile yakınlaştığını gördüm. Bastırınca ilişkilerini doğruladı ve sorun olduğunu çözüm aradıklarını söyledi." dedi.

Kızı Meryem'in bir süre sonra da geceleri evden kaçıp pavyona gittiğini çalışmak için senede imza attığını söyleyerek kendisinden izin istediğini anlatan anne Sak, "İnanamayınca, Meryem, beni pavyona götürdü. Atatürk Caddesi'ndeki ismini hatırlamadığım pavyona gittik. Meryem'i kimse tanımadı ve bizi dışarı attılar. Daha sonra yine bir gece Meryem'i dışarıdan gelirken gördüm. Yüzü vücudu ve kasıkları yara bere içindeydi. Kimin yaptığını sordum fakat cevap vermedi. Birkaç gün sonra Meryem iyileşti ve yeniden işe başladı. Bu kez patronu Mustafa ile aralarında kıskançlık yüzünden sorunlar başladı. Meryem, benden ilişkilerini gizlemeye çalıştı." diye konuştu.

Kızı Meryem'in son günlerde iki huylu olduğunu söylemeye başladığını ifade eden anne Sak, "Meryem, bana siz benim bir yüzümü görüyorsunuz, diğer yüzümde ben istediğimi yapıyorum, cinsel ilişkiye ihtiyaç duyduğumda kendimi zapt edemiyorum diye söylerdi." dedi.

Antalya'ya ilk geldikleri yıllarda kendilerine yardımcı olduğunu ileri sürdüğü Mustafa Kıvrık'ın yalan yüzünden kendisini de dövdüğünü ifade eden Hatice Sak, "Birkaç kez beni de dövdü. Mustafa'dan çok korkuyorum, fakat minnet borcumuz vardı. Bize baktığı için saygı duyuyordum. Mustafa'nın eşi Nilüfer Kıvrık kocasının Meryem'le olan ilişkisini biliyordu. Hatta Meryem'in dayak yedikten sonra ilaç parasını Mustafa'nın kızı Arda aldı. Merve'yi babalarının dövdüğünü biliyorlardı." şeklinde konuştu.

Kızının pavyona verdiğini söylediği senedi almak için Kütahya'da babadan kalma mirasını sattığını belirten anne Sak, "Fakat buna zamanım olmadı." dedi."İŞLERİ KÖTÜYE GİDİNCE DÖVME ARTTI"


İşlerin kötüye gitmesiyle Mustafa'nın Meryem'i dövmesinin arttığını belirten anne Sak, "Bir gün kızım bana (anne ne olur beni zincirle bağla, kötü yola düşmek istemiyorum) dedi. Ben de oğlum Ahmet'ten bir zincir getirmesini istedim. Geceleri Meryem'i zincirle kendime bağlayıp öyle yatıyorduk. Bu şekilde kızımın geceleri kaçmasını önlüyordum. Sonra Mustafa Kıvrık, işyerindeki hesaplarda oynama yaparak Meryem'in 10 ve 5 bin YTL olmak üzere iki kez para çaldığını ileri sürdü. Kızım ilk önce çaldığını itiraf etti. Sonra yapmadım dedi. Sonra da milli piyangodan 680 milyon YTL para çıktığını söyledi. Bankadan araştırma yapan Mustafa, böyle bir paranın olmadığını öğrenmiş. O gün Meryem'i çok dövmüş, sonra polis geldi ve Meryem'i alıp hastaneye götürdü. Fakat kimin haber verdiğini bilmiyorum." şeklinde konuştu.

Mahkeme, annenin ifadesinin ardından Meryem Sak'ın beden ve ruh sağlığı bakımından kendini savunma durumunda olup olmadığının rapor edilmesi için tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilmesi yönünde karar alırken, tanıkların dinlenmesi ve delillerin toplanması için duruşmayı 11 Kasım 2006 tarihine erteledi.

Mustafa Kıvrık, anne Hatice ile oğlu Ahmet Sak'ın tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme, Kütahya'da açılan tecavüz davasının sonucunun beklenmesine karar verdi.

Ayrıca Mustafa Kıvrık'ın kardeşi Zafer Kıvrık duruşmaya 72 yaşındaki annesi Kadriye Kıvrık ve 18 yaşındaki eşi ile birlikte katıldı.

Duruşma sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Meryem Sak'ın avukatı İbrahim Yıldız, Meryem'in kesinlikle kendisine zincir vurulmasını istemediğini kaydetti. Yıldız, pavyona düştüğü iddiaları üzerine Meryem Sak'ın ailesine, "Eğer bana inanmıyorsanız zincir takabilirsiniz." dediğini kaydetti. Anne Hatice Sak'ın Avukatı Abdullah Boyalı ise anne Hatice Sak'ın suçsuz olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious