Meryemana Ormanı yeniden ağaçlandırılıyor

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

İzmir'in Selçuk ilçesinde Meryemana Evi'nin de
bulunduğu Bülbül Dağı'nda geçen yıl Ağustos ayında çıkan yangında yok olan 370 hektarlık alan, eski görünümüne kavuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni adı Meryemana Orman Alanı olan bölgeye, 20 Ağustos 2006'da çıkan yangın sonrası yürütülen çalışmalarda 400 bin fidanın dikildiği, 1100 kilogram kızılçam tohumunun ekildiği, 9 kilometrelik orman yolu yapıldığı bildirildi.

Selçuk Orman İşletme Şefi Bülent Koyuncu,çalışmaları bu ay başında biten Meryemana Orman Alanı'nın yeniden yeşillendiğini belirtti.
Yangında zarar gören 89 bin adet ağacın kesilerek ekonomik açıdan değerlendirildiğini ifade eden Koyuncu, şunları kaydetti:
'Yapılan ağaçlandırma çalışmaları kapsamında yangın alanı, iş makineleri ve insan gücüyle diri örtü temizliği ve toprak işlemesi yapılarak dikime hazır hale getirildi. Aralık 2006'dan Şubat 2007 sonuna kadar dikim çalışmaları devam etti.

Sahaya toplam 400 bin adet fidan dikilmiş olup, 1100 kilogram da kızılçam tohumu ekilmiştir.''Yeni alana fıstık çamı, kızılçam, kara servi, mavi servi, akasya, defne, çınar, Mersin, mantar meşesi, tespih, zakkum, dişbudak, sakız, erguvan ve katırtırnağı fidanlarının dikildiğini kaydeden Koyuncu, düzenlenen kampanyalarla
toplanan 700 bin YTL'lik gelirin tamamının kullanıldığını ve bu parayla tüm masrafların karşılandığını söyledi.

Koyuncu, Orman Genel Müdürlüğünce planlanan ve Selçuk Orman İşletme Şefliği tarafından uygulanan çalışmalar kapsamında Meryemana Evi'nin bulunduğu Bülbül Dağı'nın yanan alanında, 9 kilometre uzunluğunda orman yolu yapıldığını belirterek, mevcut yolların kenarlarına şeritler halinde fidanlar dikildiğini de anlattı.

Orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında kullanılmak üzere 10x10 metre ebadında, 3 metre derinliğinde yangın havuzu tesis edildiğini ifade eden Koyuncu, hasar gören yangın gözetleme kulesinin yeniden tesisi için zemin etüdü ve proje çalışmalarının tamamlanarak ihale aşamasına gelindiğini de kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious