Mesai bitti, uçuş iptal oldu

Mesai bitti, uçuş iptal oldu.6783
  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

İstanbul seferini yapacak olan Türk Hava Yolları uçağı, geçen salı günü sis nedeniyle kalkışın gecikmesi nedeniyle uçuş ekibinin mesaisi dolduğu için havalanamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlginç olay, geçen Salı günü meydana geldi. Türk Hava Yolları'na ait TK 239 sefer sayılı uçak İstanbul- Denizli uçuşunu normal saatinde gerçekleştirdi ve Çardak Havaalanı'na indi. Denizli'den İstanbul'a saat 20.05'te dönmesi gereken uçak, İstanbul'da sis nedeniyle inişlerde sıkıntı olduğu bilgisi gelince havalanamadı. Çardak Havaalanı'nda İstanbul'a inmek için saat 23.00'e kadar bekleyen 80 yolcu, ummadıkları bir olayla karşılaştı. İstanbul'dan sisin kalktığı ve Atatürk Havalimanı'na inişlerin yapılabildiği bilgisi geldi. Ancak uçuş ekibi mesai saatlerini tamamladıklarını söyleyerek uçmadı ve dinlenmek üzere Denizli'de, bir otele gitti. Uçuşun iptal edilmesi nedeniyle yolculardan bir kısmı karayoluyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na götürülüp, İstanbul'a uçtu, bir kısmı da biletlerini iade etti. Az sayıdaki yolcu da, ertesi gün saat 10.30'da hareket eden uçakla İstanbul'a gidebildi.
Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Ali Genç, Denizli-İstanbul seferini yapan uçağın aynı gün İstanbul-Kars, Kars-İstanbul, İstanbul-Denizli seferlerini yaptığını belirterek, “Uluslararası Sivil Havacılık kuralları gereği uçuş ekibinin bir mesai ve uçuş süresi vardır. Bu sürenin sonunda o ekibin dinlenmesi gerekir. Uçuş ekiplerinin günlük, haftalık, aylık uçuş çizelgeleri hazırlanır. Söz konusu ekip, aynı gün İstanbul-Kars, Kars-İstanbul ve İstanbul-Denizli seferini yaptı. Denizli'den İstanbul'a kalkmadan önce İstanbul'da sis olduğu bilgisi verilmiş. Sis nedeniyle bekleme uzun sürünce pilot ve hosteslerin uçuş süreleri dolmuş. Uçuş ekibi bu nedenle seferi gerçekleştirmemiş. Denizli'ye uçan ekip, geri döndüğü için yani Denizli hattı yatılı bir hat olmadığı için yatılı uçuş ekibimiz yok. Yatılı ekip olmadığı için uçuş gerçekleştirilememiş'' dedi. Genç, yaşanan durumun olağan olduğunu, ekibin Çarşamba sabahı uçuşunu gerçekleştirdiğini, yolculardan isteyenin İzmir'e transfer edildiğini, isteyenin biletinin iade edildiğini, bir kısım yolcunun ise sabah seferiyle İstanbul'a uçtuğunu da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious