Mesaj yerine ulaştı

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

Orgeneral Yaşar Büyükanıt: Mesajlarım yerine ulaştı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt “Mesajlarım yerine ulaştı. Eğer o mesajları almayanlar varsa, bir algılama sorunları var demektir” dedi. Cumhurbaşkanı Sezer ise basını suçladı ve ekledi: Türkiye’yi kötüye taşıyorlar

Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşkü’nün açılış töreni, devletin zirvesini bir araya getirdi. Çankaya Köşkü’nün bahçesinde yapılan açılış töreni sonrası verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 12 Nisan Perşembe günü Genelkurmay Karargahı’nda yaptığı basın toplantısındaki açıklamalarla ilgili olarak, “Benim vermeye çalıştığım mesaj Türk toplumunda yerine ulaşmıştır. Askeri, polisi, bakkalı, toplumun bütün kesimlerinden bunu hissediyorum. Mesajımın yerine ulaştığının yansımalarını alıyorum” diye konuştu. Orgeneral Büyükanıt, “Buna siyasetçiler de dahil mi?” şeklindeki soruya, “Bütün toplum kesimleri” yanıtını verdi ve sözlerini şöyle tamamladı: “Eğer o mesajları almayanlar, anlayamayanlar varsa, onlarda bir algılama sorunu var demektir. Ama onun da çok az olduğunu düşünüyorum. Çok az bir kesimdir bu durumda olanlar.”

SEZER: TEHDİT GEÇMİŞTEN BİRİKEREK GELİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Bülent Arınç, Atatürk Köşkü’nün açılış törenine katıldılar ancak müzeyi gezdikten sonra resepsiyona kalmayıp Köşk’ten ayrıldılar. Resepsiyonun ev sahibi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de, basın mensuplarının onlarca sorusuna muhatap oldu. Sezer, Cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili olanlar başta olmak üzere kendisine yöneltilen soruları kısa ve detaydan uzak yanıtlarla geçiştirdi. İşte Cumhurbaşkanı’nın, “Atatürk Köşkü’nü kapanmadan gezin, görün” cümlesiyle başlayan Sezer ile haberciler arasında yaşanan diyaloglar: Sayın Cumhurbaşkanım, nasıl, ne kadar zaman sonra kapanmadan diyorsunuz. Saat 18.00’de kapanacak.

Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı konusunu konuştunuz mu?

Hayır değerlendirmedik. Bir çıksın bakalım adaylar. Daha belli değil ki. Ayın 25’inde. Sizce hava biraz döndü mü son günlerde. Bilemiyorum. Siz burada (Çankaya Köşkü’nde) yukarıdasınız, buradan görünüyordur. Daha hiçbir şey gözükmüyor. 14 Nisan mitingini nasıl buldunuz. Tandoğan Mitingi’ni çok iyi buldum.

Harp Akademileri’nde, “Rejim hiçbir dönemde bu kadar tehdit altında olmadı” dediniz. Bu tehdit, son 4 buçuk yılın sonucu mu?

Geçmişten birikerek gelen bir durum... Daha uzun süre denilebilir. Sayın Cumhurbaşkanı, hiçbir şey söylemiyorsunuz... Her şeyi söyledim.

O sözleri, Harp Akademileri’nde söylediğiniz için eleştirildiniz. Son konuşma ordaydı. Programda orası vardı. Onun için orada söyledim. bunu Milli Güvenlik Kurulu (MGK) platformunda da seslendirmiş olduğunuzu düşünebilir miyiz?

MGK’nın gizliliği esastır biliyorsunuz. Orada konuşulanlar gizlidir.

Başbakan, aday olup olmayacağına dair size bir şey söyledi mi?

Hayır. Benden önce size söyler.

Görev sürenizin ardından siyasete girecek misiniz?

Hayır.

367 tartışması ile ilgili görüşünüz nedir? 367 gerekli mi?

Bilmem. Ama siz hukukçusunuz, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı yaptınız... Şimdi Cumhurbaşkanıyım, bilemem. O zaman biliyordum. Şimdi bilmiyorum.

Bu süreçte basının performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Basın çok kötü bu süreçte. Sizlerin haberlerini bile nasıl saptırarak yansıtıyorlar görüyorsunuz. Türkiye’yi kötüye taşıyorlar. Hayretle izliyorum.

Görevinizi tamamlayınca uzun tatil var mı?

Var. Yurt içi mi, yurt dışı mı? Gölbaşı. Çok uzun bir Gölbaşı tatili var.

Görev sonrası da açıklama yapmayacak mısınız?

Hayır.

Televizyonlara çıkmayacak mısınız?

Biz evde kendimiz çekeriz kameraya.

Anılarınızı yazacak mısınız peki?

Bilmiyorum, bakalım... Biraz merakta bırakayım bu konuda sizi.

Malatya’da yaşanan olayla ilgili düşünceleriniz nedir?

Çok kötü bir durum. Çok üzüntü verici. Kınıyorum.

11 yıla tanıklık etti

Atatürk'ün en uzun süre ikametgâh ettiği yer olan ve 5 yıldır restorasyon çalışmaları sürdürülen Atatürk Müze Köşkü, 1921 yılında Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi'nin önderliğinde Ankaralılar tarafından satın alınarak Atatürk'e armağan edildi. Müze Köşk, Atatürk'ün; Cumhuriyet'in kurulması dahil tüm devrimlerini planladığı, yerli ve yabancı pek çok konuğunu ağırladığı, Büyük Nutku kaleme aldığı, yaşamının 11 yılına tanıklık eden bir yer özelliğine sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious