Meşal, füze saldırılarını savundu!

  • Giriş : 28.04.2007 / 00:00:00

Filistin hükümetin ortaklarından Hamas'ın lideri Halid Meşal, İsrail'e yönelik füze saldırılarını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Meşal, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, daha birkaç gün önce İsrail ordusunun 9 Filistinliyi öldürdüğüne dikkati çekerek, Filistinlilerin kendisini savunma ve ateşkesi ihlal eden İsrail'e yanıt verme hakkı olduğunu belirtti.
Son Arap Birliği toplantısında Filistin'e mali yardım vaat eden Arap ülkelerini taahhütlerini yerine getirmekte ağır davranmakla da suçlayan Meşal, Filistin hükümetinin Arap ülkelerinden çok az yardım aldığını söyledi.
Filistin halkına yönelik ambargo gerçeğinin sürdüğünü belirten Meşal, Arap ülkelerinin ambargoyu kaldırmak için attığı adımların çok yavaş olduğunu iddia etti.
Arap ülkelerin yardım taahhütlerini yerine getirmesi için Musa'nın yardımını isteyen Meşal, Arapların ambargoyu kırması durumunda Avrupa'nın da onları takip edeceğini ileri sürdü.
Musa da, Arap Birliğinin konu üzerinde çalıştığını belirterek, Filistin halkının aç kalmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.
Bu arada Filistin ile İsrail arasında yapılan esir değişimi görüşmelerine de değinen Meşal, görüşmelerin ertelenmesinden kişisel olarak İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in sorumlu olduğunu kaydetti.
Meşal, Gazze Şeridi'nde kaçırılan BBC muhabiri Alan Johnston'un durumunu Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ele aldıklarını belirterek, sorunun çözülmesi için mutabık olduklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious