Mescid-i Aksa'da gıyabi cenaze namazı

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Gazze şeridinin Beyt Hanun kasabasında önceki gün İsrail tanklarından açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 18 Filistinli için, bugün Mescid-i Aksa'da Cuma namazı sonrası gıyabî cenaze namazı kılındı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya gelen Filistinler, her zamaki gibi İsrail askerleri tarafından sıkı bir güvenlik kontrolünden geçirilerek içeri alındı.

İsrail güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri arasında camiye gelenler 4 kontrol noktasından ve kimlik tespitinden geçtikten sonra beşinci kez de X-ray cihazından geçmeye mecbur kaldı. Filistinli Müslümanlar Cuma namazına yetişebilmek için en az 2 saat önceden kapıya gelmek zorunda kalıyor ve kutsal mabedin 7 giriş kapısının önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.


Bu Cuma ise protesto eylemlerinden çekinen İsrail polisi ve askeri cami önündeki tedbirleri artırdı. Doğu Kudüs semalarında helikopterler eksik olmazken, güvenlik güçlerinin katı muamelesi Müslümanların tepkisine neden oldu.


45 YAŞIN ALTINDAKİ MÜSLÜMANLARA MESCİD-İ AKSA'YA ALINMADI


İsrail güçlerinin İslam'ın ilk kıblesi olan mescide Cuma namazı için girişlerini engellediği 45 yaşın altındaki Müslümanlar, namazı ibadetlerini cadde ve sokaklarda saf tutarak eda etti. Yasağa rağmen kutsal mabede girmek isteyen bazı Filistinliler de İsrail askerlerine yalvarmalarından hiçbir sonuç alamadı. Mescid-i Aksa'ya girmek için ısrar eden Filistinliler zaman zaman güvenlik güçlerinin sert muameleleriyle karşılaşabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious