Mescit olarak kullanılan bir otobüs, laikliği 'tehdit etti'

Mescit olarak kullanılan bir otobüs, laikliği 'tehdit etti'.16832
  • Giriş : 18.03.2008 / 07:36:00
  • Güncelleme : 18.03.2008 / 00:51:20

Dünya basınının iddianameyi komik bulmasının bir nedeni de bu olsa gerek... Laikliği tehdit eden 'mescit'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti'nin kapatılmasına gerekçe gösterilen çok önemli unsurlardan biri de Bolu Belediye'sinin vatandaşa hizmet amacıyla yaptığı "seyyar mescit" uygulaması. Semt pazarlarında namaz kılmak isteyen vatandaşların talebi üzerine belediyenin bir otobüsü seyyar mescit haline getirip vatandaşın hizmetine sunması Savcı tarafından iddianameye konu haline getirildi.

Oysa o günlerde Doğan Haber Ajan'sı tarafından geçilen haberde vatandaşın bu uygulamdan duyduğu memnuniyet yapılan röportajlarla dile getiriliyordu:

HABERDEN...

Seyyar mescit olan otobüste namaz kılan pazarcı kadınlardan Fatma Albayrak, ‘Daha önce namazımızı tezgahın arka tarafında yere serdiğimiz kartonların üzerinde kılıyorduk. Zor oluyordu. Tuvalet ve mescit çok iyi oldu’ diye konuştu.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise yine aynı haberde talebin vatandaştan geldiğini şu sözlerle ifade ediyordu.

HABERDEN...

‘Önce kalıcı bir mescit ve tuvalet yapmayı düşündük. Ancak bir mescidin maliyeti 15 milyar lirayı buluyordu. Otobüs hatlarının bir bölümünü özelleştirdikten sonra bazı otobüslerimiz boşa çıktı. En eskilerinden ikisini tuvalet ve mescide dönüştürdük. Bize 3 milyar liraya mal olan mescit ve tuvalet rahat, temiz, güvenli’ dedi.

Tabii bu talep karşılanırken kimse böyle sıradan bir konunun bir kapatma davasına gerekçe olabileceğini aklına dahi getiremiyordu.

İDDİANAMEDEKİ YERİ

AKP’li Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın 2004 yılı Kasım ve Aralık aylarında belediyenin görevleri içerisinde bulunmadığı halde belediye ait otobüsü seyyar mescit haline dönüştürdüğü ve bu eylemi nedeniyle hakkında soruşturma izni verildiği, (Ek.143)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious