Meşhedani: Başarısızlık, ABD'yi zorda bırakır

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

’Büyük Bağdat Operasyonu başarısızlıkla sonuçlanırsa Amerikan askerleri Irak’ta zor durumda kalır’.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari operasyonun olumlu sonuçlanacağından umutlu olduğunu belirtirken, Irak Meclis Başkanı Dr. Mahmud El Meşhedani, operasyonun başarısız olması halinde Amerikan yönetiminin Irak’ta ve ­kendi kamuoyu nezdinde zor durumda kalacağını belirtti.

Iraklı askerler ’Büyük Bağdat Operasyonu’ çerçevesinde dün sabah başkentin caddelerine yerleşirken henüz silahlı gruplarla sıcak temas sağlandığına yönelik bir bilgi yok. Uzmanlar özellikle Amerikan güçlerinin yoğun bir çatışma ortamına girmek istemediğini, daha yumuşak ama etkisi uzun sürecek bir strateji izleyeceğini öngörüyor.

Öte yandan gündemdeki operasyonla ilgili bir açıklama yapan Irak Meclis Başkanı El Meşhedani, operasyonun başarısızlıkla sonuçlanması halinde Amerikan güçlerinin Irak’ta çok zor bir durumda kalacağını belirtti. El Meşhedani, Arapça yayın yapan bir televizyona verdiği röportajda, 85 bin Iraklı ve Amerikalı askerin katılmasının planlandığı askeri harekatın başkentteki etnik çatışmayı durdurup, huzuru getirmemesi halinde Bush yönetiminin Amerikan kamuoyu nezdinde de zor duruma düşüreceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious