Mesirin sakızı üretildi

Mesirin sakızı üretildi.22522
  • Giriş : 08.04.2008 / 17:39:00

Manisa'da yüzyıllardır düzenlenen festivale de konu olan mesirin, sakızı üretildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

23 Nisan Ulusal Egemenlik İlköğretim Okulu bünyesinde faaliyet gösteren 165 öğrencinin eğitim aldığı Manisa Bilim ve Sanat Merkezi Kimya Grubu öğrencileri, Şubat ayında yaptıkları narenciye atıklarından kolonyanın ardından mesirin sakızını üretti.

Öğrencilerin ürettiği mesir sakızı, Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk'ün de katılımıyla İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Özdemir'in makamında düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Öğrenciler İlke Uysal ve Melis Sartık, yeni sakızla ilgili olarak, ''Manisa'mızın en meşhur ürünü olan mesir macununu halkımıza nasıl başka bir tat ve lezzet adı altında verebiliriz diye düşündük. Araştırmalarımız ve laboratuvar çalışmaları sonucu ürünümüzü elde ettik'' dedi. Kimya Öğretmeni Aylin Erçin ise merkezin proje üretim ağırlıklı çalışmalar içinde olduğunu söyledi.

-YENİ BİR ÇARPMA YÖNTEMİ-

Manisa Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Özgür Nişancı ise yeni ürünün patentini almak için başvuracaklarını belirterek, merkezde oluşturulan 2 adet matematik projesinin TÜBİTAK olimpiyatlarına yönlendirildiğini, bunlardan birine daha patent almayı düşündüklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious