Mesleğiniz sesinizden edebilir

Mesleğiniz sesinizden edebilir .13437
  • Giriş : 28.07.2007 / 14:45:00

Ses telinde aşırı yüklenmeye bağlı olarak ortaya çıkan nodüller özellikle öğretmen gibi sesini kullanarak çalışan meslek gruplarında görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hatalı ses kullanımı ses teli içinde kanamalara ve ses teli şişliklerine neden olabiliyor. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Emre Üstündağ, ince, üzeri mukozayla kaplı hassas kas dokusu olan ses telinde aşırı yüklenmeye bağlı ''nodül'' adı verilen ve ses kısıklığına neden olan küçük şişliklerin ortaya çıkabildiğini belirtti. Nodüller başta öğretmenler olmak üzere seyyar satıcılar, mübaşirler, imamlar ve sesini kullanarak iş yapan diğer mesleklerde daha sık görülüyor.

BAĞIRMAYIN
Nodüllerin yanı sıra aşırı bağırmaya bağlı olarak ses teli içinde kanamalar ve ''polip'' adı verilen tek taraflı ses teli şişliklerinin oluşabileceğine değinen Üstündağ, ''Bu durumda tedavi için cerrahi müdahale gerekiyor'' dedi. Nodül ve poliplerin oluşmaması için sesi düzgün, normal tonunda kullanmak, tartışmaya girmemek önemli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious