Meslek liselerini unutmayın!

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

OKS'de 748 bin 800 öğrenci tercih hakkı elde etti. Çoğunluk Anadolu lisesi düşünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavına (OKS) giren 798 bin 307 öğrenciden, 748 bin 800'ü Fen, Anadolu, Anadolu Meslek, Anadolu öğretmen liseleri arasında tercih yapma hakkını elde etti. Bu yıl ilk kez özel okullar da ayrı sınav yapmayıp, OKS puanı üzerinden öğrenci seçti. OKS'de 160 puanın üzerinde puan elde ederek başarılı olan öğrenciler 11-21 Temmuz arasında 12 okulu sıralayacağı tercih formlarını mezun oldukları okullara verecek, 28 Temmuz'da da ilk yerleştirmede nereye girdiğini MEB'in internet sitesinden öğrenecek. İlk seferinde
yerleştirilemeyen ya da yerleştiği yeri beğenmeyenlerin ikinci yerleştirmede şanslarını deneme hakkı var. Ancak geçen yılın rakamları öğrencilerin büyük çoğunluğunun ilk yerleştiği yerde kaldığını gösterdi. Bu nedenle ilk tercihlerin doğru yapılması çok önemli.

İSTANBUL'DA ŞANS YÜZDE 9

Tercih yaparken velilere yol gösterecek tek doküman geçen yılki yerleştirme sonuçları. Ancak bunda da geçen yılın puanı yerine okulların hangi yüzdelik dilimden öğrenci aldığına ya da Türkiye veya il sıralamasında kaçıncı sıradaki öğrenciyi aldıklarına bakmak gerekiyor. Tercihte hata yaparak her hangi bir okula yerleşemeyenlerin önünde tek seçenek olarak düz liseler kalıyor ki, geçen yıl 1000 lise birincisinin üniversiteye giremediği hatırlanırsa bu seçeneğin gelecek hedefi olan bir öğrenci için yeterli olmadığı ortaya çıkıyor. Anadolu liselerine ise 2005 yılında OKS'ye giren 752.072 adaydan ancak 118.930'u yerleştirilebildi. İstanbul'da sınava giren öğrencilerin de sadece yüzde 9'u Anadolu liselerine girme şansı elde etti. Bu rakamlara bakınca, "hangi bölüm olursa olsun ille de 4 yıllık üniversite okumak" gibi bir saplantı yoksa, tercihte meslek liselerine de yer vermek akıllıca olur. Özellikle bazı meslek liseleri, iş bulma olanaklarının genişliği açısından gelecek kaygısı taşıyan öğrencilerin beklentilerine fazlasıyla yanıt veriyor.

Eğitimciler meslek liselerinin avantajlarını şöyle sıralıyor:

* Sevdiği ve gelecekte yapmak istediği mesleği küçük yaşta benimsemek ve bu işte isteyerek çalışmak.

* Okul bitiminde meslek sahibi olabilmek ve işyeri açabilme belgesi alabilmek.

* ÖSS'de sınavla ya da sınavsız önlisans ve lisans eğitimi görebilme şansı.

* Önlisans kazanan öğrencilerin dikey geçişle lisans eğitimine geçebilme.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious