Meslek liseliler hurda parçalardan araba yaptı

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde bulunan Mesleki Eğitim Merkezi'nin (METEM) motor bölümü öğrencileri, hurda malzemelerden araba yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Motosiklet motoruyla yapılan araba, gokart yarışlarında kullanılan araçlara benziyor. Sanayi esnafından temin edilen malzemelerle yapılan aracın tekerlekleri el arabasından, direksiyonu Murat 124 otomobilden, şoför koltuğu traktörden, fren sistemleri ise değişik otomobillerden alındı. Öğrenciler, maddi destek bulduklarında arabayı önce elektrikle, sonra da hidrojenle çalıştıran sistem kurmak istiyor.
Bigadiç METEM Motor Bölümü öğretmeni Hakan Akbulut, öğrencilerin gokart yapması için internette araştırma yaptı ve edindiği bilgileri sekiz öğrenciyle birlikte uygulamaya karar verdi. Maddi imkanları olmayan ekip, sanayideki bir esnafta 50 cc'lik iki zamanlı motosiklet motoru bulup istedi. Sonra çeşitli yerlerden diğer parçaları da temin ettiler. Direksiyonu hurda bir otomobilden, tekerlekleri el arabasından, koltuğu traktörden aldılar. Demir sacları düzenlediler, bulabildikleri fren sistemini monte ettiler. Ortaya çıkan araba, zincirli iletim sistemiyle çalışıyor. Diskli ve hidrolik frene sahip, 4 beygir gücündeki araba, tekerleklerinin küçük olması sebebiyle saatte azami 30 kilometre hızla gidebiliyor. Maliyeti 150 YTL olan araç, 100 kilometrede 2 litreden az benzin yakıyor.

Meslek lisesi öğrencilerinin ekonomik olarak bir şeyler üretebildiğini göstermek amacıyla bu çalışmayı yaptıklarını dile getiren öğretmen Akbulut, maddi imkanları olmadığı için bulabildikleri malzemelerle yetindiklerini söylüyor. Arabayı geliştirmeyi istediklerini belirten Akbulut, öncelikle benzin yerine elektrikle çalışan motor takmayı planladıklarını anlatıyor. Bunu gerçekleştirebilirlerse motor hacmini 50 cc'den 125 cc'ye çıkaracaklarını ve vitesli yapacaklarını aktaran Akbulut, tekerlekleri de el arabası yerine normal otomobillerden alacaklarını ifade ediyor.

Son olarak hidrojenli motor yapmak için uğraşacaklarını belirten Hakan Akbulut, teknolojinin ilerlediğini ve bundan sonra hidrojenli otomobillerin yaygınlaşacağını vurguluyor. Okulun motor atölyesinde hidrojen depolanması için gayret sarfedeceklerini anlatan Akbulut, bu çalışmalar için maddi destek gerektiğini hatırlatıyor.

Çalışmada görev alanlardan Motor bölümü 3. sınıf öğrencileri Okan Ekin ve Mümin Kunt ise beraberce arabayı kullanılır hale getirdiklerini söylüyor. Öğrenciler, ekip olarak daha iyi çalışmalar yapabileceklerini vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious